تسنیم: ایالات متحده آمریکا در اقدامی جدید با منع انتشار مقالات دانشمندان و محققان ایرانی در معتبرترین مجلات دنیا که اکثر آنان آمریکایی است پیشرفت علم ایران را مورد تحریم قرار داد که در این زمینه دکتر فربد فدایی مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در گفت‌وگو‌ با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با تشریح این تحریم جدید اظهارداشت: دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا به دفتر وزارت خزانه‌داری آمریکا دستور داده است که تحریم‌های اقتصادی و تجاری جدیدی برای ایران اعمال کند.

وی افزود: در نتیجه تحریم‌های جدید دستور داده شده است همه مجلات تحت مالکیت آمریکا به هیچ عنوان دیگر حق ندارند مقالات محققان، دانشمندان و نویسندگان ایرانی که تحت استخدام دولت ایران هستند را به چاپ برسانند که این تحریم شامل تمام بخش‌ها و مراکز تحقیقاتی می‌شود که دولت ایران از آن پشتیبانی مالی می‌کند.
فدایی با اشاره به اینکه این تحریم جدید ایالات متحده آمریکا شامل تمام مجلات علمی و پزشکی نیز می‌شود، ادامه داد: در این ابلاغیه تحریم جدید از طرف دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا آمده است که هیچ کدام از مجلات علمی آمریکایی حق ندارند مقاله‌ای از دانشمند و محققان ایرانی که تحت پوشش حمایت مالی دولت ایران هستند دریافت کند. در حالی که در این ابلاغیه تحریم جدید بیمارستان‌ها و مطب‌های خصوصی را مستنثی قرار داده است در حالی که این مقوله یک فریبکاری است زیرا تمام دانشگاه‌های ایران دولتی بوده و تمام اساتید ایرانی نیز حقوق‌بگیر دولت هستند.
مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ادامه داد: در این تحریم جدید حتی عنوان شده است تمام مقالات ایرانیان که به این مجلات معتبر آمریکایی ارسال شده است باید مورد بررسی قرار گیرد و حتی اگر فرد ارائه دهنده این مقاله وابستگی دوگانه‌ای داشته باشد یعنی هم در بخش خصوصی و هم در بخش دولتی ایران فعالیت داشته باشد به سرعت باید مقاله وی رد شود.
فدایی در تشریح معایب این تحریم جدید ایالات متحده امریکا افزود: مسلماً بر اثر این تحریم دیگر دانشمندان و محققان ایرانی نمی‌توانند نتایج تحقیقات خود را در دنیا گزارش دهند و متعاقب آن رتبه‌بندی ایران از نظر علمی کاهش می‌یابد و بیماران و مراکز تحقیقاتی نیز از تبادل اطلاعات علمی جدید محروم می‌شوند.
وی با بیان اینکه این اقدام جدید ایالات متحده آمریکا در تحریم مقالات علمی دانشمندان ایرانی اوج خباثت آنها را نشان می‌دهد، بیان داشت: ما نیز باید راه حلی برای این مسئله پیدا کنیم مبنی بر اینکه بتوانیم مقالات علمی دانشمندانمان را در مجلات معتبر دنیا از جمله اروپا به چاپ برسانیم. البته ناگفته نماند بسیاری از این مجلات اروپایی با مجلات آمریکایی به صورت مشترک با همدیگر همکاری دارند و امکان دارد این تحریم‌ها شامل آنان نیز شود.
فدایی خاطرنشان کرد: با توجه به تحریم جدید آمریکا باید پژوهشگران و مراکز علمی ایران انگیزه بیشتری برای راه اندازی و تاسیس مجلات و نشریات علمی بین المللی داشته باشند تا دیگر ما به مجلات بین المللی آمریکایی نیاز نداشته باشیم و بتوانیم با تشکیل مجلات علمی بین المللی در داخل کشور مبادلات علمی خود را با تمام دنیا داشته باشیم که زمینه تحقق این امر آن است که دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به جای چاپ چندین مجله داخلی که برای نیاز ارتقا اعضای هئیت علمی خودشان است دست به چاپ و راه اندازی مجلات علمی بین المللی برای ارتقاء نیاز علم کشور و دنیاکنند.