ا

عراقچی با اشاره به فعالیت‌ ایران در سازمان ملل و حضور آن به عنوان یکی از قربانیان کودتا، جنگ و تروریسم گفت: ما کوشیده‌ایم در مسیر بهبود شرایط در حل بحران‌های منطقه‌ای بکوشیم.

 

مقاومت نیوز به گزارش شبستان

عباس عراقچی، معاون امور حقوقی وزارت امور خارجه ضمن تبریک روز ملل متحد و ابلاغ وزیر امور خارجه کشورمان که به دلیل مشکل کمردرد نتوانسته بود در این جلسه شرکت کند، گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از مؤسسان اصلی سازمان ملل اهتمام ویژه‌ای نسبت به این سازمان در رسیدن به اهداف‌اش دارد و حضور فعالانه‌ای در مباحث مربوط به تنظیم اهداف و سیاست‌های سازمان ملل و کارگزاری‌های تخصصی دارد.

 

وی افزود: میزبانی ده‌ها نشست و ریاست اجلاس‌های موفق در سطوح مختلف مانند OIC، اجلاس 77 و جنبش عدم تعهد که ریاست آن با ایران است نمونه‌هایی از مشارکت مسئولانه دیپلماسی در این عرصه است.

 

معاون حقوقی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: خانم کلارک شاهد حضور فعال نمایندگان ایران در برنامه‌های عمرانی توسعه سازمان ملل هستند و ریاست بر شورای اجرایی این بخش از فعالیت‌های ماست.

 

وی تصریح کرد: سازمان ملل سازمانی است که روح بین‌الملل است و دولت‌ها و همه افراد بشر به نحوی از این سازمان متأثر می‌شوند. کارنامه این سازمان در 68 سال گذشته نشان می‌دهد که درک جامعه بین‌المللی بدون سازمان ملل مؤثر نیست. در شرایط متقابل بین‌المللی از جمله استعمارزدایی، پایان جنگ سرد و گسترش امنیت از شرایط متقابل بین‌المللی است که سازمان ملل خواهان آن است.

 

وی با اشاره به این موضوع که سازمان ملل برای ادامه حضور خود باید به ابتکارات و اصلاحات اساسی بپردازد، گفت: فعالیت سازمان ملل باید منعکس‌کننده نقش رو به افزایش کشورهای در حال توسعه و بهره‌گیری آنها از فناوری‌های نوین باشد.

 

وی افزود: منطق سازمان ملل بر توفق خرد جمعی مردمان همه کره خاکی بر تمایلات بخش خاصی از آن است و اقدام متقابل در این زمینه لازمه موفقیت در مسیر جمعی است در حالی که جریان سلطه با بی‌اعتنایی به حقوق کشورهای دیگر در حال تحمیل ارزش‌های خود به جهانیان است.

 

وی با اشاره به فعالیت‌ ایران در سازمان ملل و حضور آن به عنوان یکی از قربانیان کودتا، جنگ و تروریسم گفت: ما کوشیده‌ایم در مسیر بهبود شرایط در حل بحران‌های منطقه‌ای بکوشیم.

 

وی با اشاره به حضور پرشور مردم در حماسه 24 خرداد گفت: مردم در خرداد سال جاری با خلق حماسه سیاسی تأکید کردند که جهانی سرشار از صلح و بر اساس کرامت انسانی می‌خواهند.

 

عراقچی به حاشیه‌ رانده شدن فرهنگ گفت‌وگو را از مظاهر خشونت‌طلبی دانست و گفت: مردم در سراسر جهان از جنگ به سطوح آمده‌اند و خواهان گفت‌وگو هستند.

 

وی تصریح کرد: ما معتقدیم گفت‌وگو دریچه‌ای به سوی همدلی، همزبانی، هم‌اندیشی و همزیستی است و در دنیای کنونی پیروزی یک طرف نمی‌تواند به بهای شکست دیگری باشد و سازمان ملل می‌تواند نقش مهمی در این راستا داشته باشد.

 

عراقچی افزود: در سازمان ملل بسیاری از کشورها از ایده دنیا بر علیه جنگ‌طلبی که توسط رییس‌جمهور کشورمان مطرح شد، حمایت کردند.

این خبر به‌روزرسانی می‌شود