آيا كميسيون فرهنگي، مجلس «يك خانواده محترم» را ختم كرده است؟
گاه براي فرار كردن از مخمصه‌هاي بزرگ توسل به دروغ‌هاي بزرگتر نتيجه مي‌دهد گاه هم خلاف آن اتفاق مي‌افتد.

فيلم «يك خانواده محترم» براي صدا و سيما و سيما فيلم زير مجموعه اين سازمان كه با مديريتي ناكارآمد مشاركت ۵۰ درصدي ساخت اين فيلم را برعهده گرفتند و دامن خود را آلوده به بزرگترين لكه ننگ تاريخ خود كردند يك رسوايي بزرگ بود؛ رسوايي كه سيمافيلم براي بيرون كشيدن پاي خود از منجلاب آن با ترفندي زيركانه خيلي زود و پيش از آنكه كسي از مضمون شرم‌آور آن با خبر شود از مشاركت در اين فيلم اعلام برائت كرد؛ آن هم در دقيقه ۹۰ و پس از آنكه فيلم حتي راهش را به جشنواره‌هاي خارجي از جمله جشنواره فيلم كن پيدا كرده بود؛ اما حذف نام سيمافيلم، سرمايه‌گذار ايراني «يك خانواده محترم» از تيتراژ آغازين و انتهايي آن، استدلال خوبي براي باور سهم ناچيز اين نهاد دولتي در ساخت اين فيلم ضد‌ايراني نبود. از همين نقطه دروغ‌هاي بزرگ آقايان سيمافيلم آغاز مي‌شود.
ادعاهايي مبني بر مشاركت صوري و ضمني سيمافيلم ! از آن دست مشاركت‌هايي كه در آن پاي پول در ميان نبوده است. عجب مشاركتي! از صفر تا صد فيلم تحت نام سيما فيلم و سرمايه‌گذار خارجي ساخته مي‌شود و بي‌شك آفريده، تهيه‌كننده و ديگر عوامل فيلم دلداده چشم و ابروي سيما فيلم نبوده‌اند كه بخواهند بدون دريافت هيچ‌گونه حمايت مالي از طرف آنها، نام اين نهاد دولتي را به عنوان سرمايه‌گذار ايراني خود در تيتراژ ذكر كنند.
گفته مي‌شود كه بودجه ساخت فيلم «يك خانواده محترم» ۲۰۰ ميليون تومان بوده است و مسئولان سيما فيلم در اظهارنظرهايي متناقض ادعا مي‌كنند كه ۱۱۴ ميليون از بودجه ۲۰۰ ميليوني اين پروژه سينمايي را نه تنها نپرداخته‌اند بلكه هيچ پولي بابت مشاركت خود به عوامل اين فيلم نداده‌اند !
يكي ديگر از اظهارات عجيب سيمافيلم در روزهايي كه همه در انتظار تغييرات مديريتي و اعمال اصلاحات مديريتي آن در مواجهه با رسوايي ساخت فيلم «يك خانواده محترم» هستند، ادعا به بي‌خبر بودن درباره حضور يك سرمايه‌گذار خارجي در بخش حمايت مالي اين فيلم است كه به اين ادعا حتي اگر هم كه واقعيت داشته باشد از بن و اساس ايراد وارد است. چگونه نهادي دولتي بدون كسب ريز و درشت اطلاعات درباره پروژه‌اي سينمايي كه قرار است براي مردم كشورمان به نمايش در‌بيايد اموال مردمي را هزينه مي‌كند ؟
چرا نهادي دولتي كه به واسطه جايگاهش سوار بر اسب مراد مي‌تازد بدون هيچ‌گونه نظارت و مطالعه قبلي درباره هر پروژه‌اي دست در خورجين بيت المال مي‌كند تا بهاي مسامحه‌اش را همين مردم بپردازند؟
اين دو ادعاي پريشان‌كننده اما يكي پس از ديگري باز پس گرفته شد و ماجراي بي‌احترامي‌هاي «يك خانواده محترم» در نهايت به استعفاي مدير گروه معارف سيما فيلم و نيز احضار ضرغامي، رئيس سازمان صدا و سيما به كميسيون فرهنگي مجلس كشيده شد. اما جالب است كه هيچ يك از اين دو اقدام ضربتي سرانجام نه گناهكار را از بي‌گناه متمايز كرد و نه گناهكار را به سزاي قصور و اهمالش رساند. جلسه پرسش و پاسخ ضرغامي در كميسيون فرهنگي مجلس در سكوت خبري برگزار شد و استعفاي حجت‌الاسلام حسين رحيم‌زاده، مدير گروه معارف دفاع مقدس و انقلاب اسلامي سيما فيلم نيز بيشتر به مثابه يك مسكن موقتي براي التيام بخشيدن به درد كهنه نظام مديريتي حاكم بر نهاد دولتي صدا و سيما بود. موقتي از ان جهت كه پس از فروكش كردن نسبي جنجال‌ها درباره فيلم «يك خانواده محترم» حالا مدير گروه معارف دفاع مقدس و انقلاب اسلامي سيما فيلم نيز به بهانه مخالفت با اين استعفا دوباره به سمت قبلي خود بازگشته است. قائله «يك خانواده محترم» به همين سادگي تمام شد !
در روزهايي كه به نظر مي‌رسد كميسيون فرهنگي مجلس رضايت را به پيگيري قانوني سوء‌مديريت‌ها و توهين عوامل يك فيلم داخلي به ايران و مردمانش ترجيح داده و همچون پروژه سينمايي «لاله» از مواضع خود كوتاه آمده است، باز هم هيچ كس جز مردم ضرر نكردند. عوامل فيلم در جشنواره‌ها تاختند، برنده شدند و با نمايش خارجي فيلم، پول‌هاي خوبي به جيب زدند.
مدير گروه معارف دفاع مقدس بر سمتش ابقا شد و اما اين هزينه‌هاي بيت المال بود كه به واسطه يك ندانم كاري مجهول به جوي هدر ريخته شد.