واقعا اين اتفاقات افتاد؟ اين حرفها زده شد؟!/ خروش شاعرها برابر دروغگوها/ به اين فتنه‌گران بخنديد!

تاكنون دو قسمت از كتاب‌هاي پيشنهادي به مناسبت 9 دي منتشر شد. اگر به آنها نگاه انداخته باشيد و بعد اين قسمت سوم را بخو.انيد حتما متوجه حال و هواي متفاوت آن خواهيد شد. قسمت سوم اين كتابها دو تفاوت عمده با دو ليست قبلي دارد. يكي اينكه كتابهاي اين ليست ارتباط نزديك‌ و مستقيم‌تري با فتنه 88 و حوادث آن روزها دارند و ديگر اينكه حال و هواي انها هم كمي متفاوت است. در اين ليست هم اگرچه كتابهايي با نگرشي تحليلي وجود دارند اما حضور كتابهاي ادبي و هنري چگالي بيشتري پيدا كرده است.

به هر حال اگر دنبال مرور فتنه با زباني متفاوت هستيد بد نيست اين دسته كتابها را هم مطالعه كنيد و از زاويه‌اي متفاوت به حوادث سال 88 بنگريد.

نگاه جامعه شناسانه به يك حماسه و يك فتنه

عنوان

نويسنده

ناشر

جامعه شناسي 22 خرداد

پرويز اميني

...

جامعه شناسي‌ 22 خرداد،عنوان كتابي است كه تحليل جامعي را از حوادث، تهديدها و فرصت‌هاي  قبل و بعد از انتخابات دهم رياست جمهوري در قالب محتواي جامعه شناسي سياسي ارائه مي دهد. اين كتاب در پنج فصل كلي "جامعه شناسي آراي انتخابات دهم رياست جمهوري"، "تقلب؛ جامعه شناسي يك واقعيت يا يك دروغ"، "رفتارشناسي گروه‌هاي سياسي در انتخابات دهم"، "براندازي نرم با استفاده از روش‌هاي انقلاب فرهنگي" و "بازخواني مديريت رهبر معظم انقلاب در انتخابات دهم رياست جمهوري و حوادث بعد از آن" تنظيم شده است.

پرويز اميني، نويسنده اين كتاب، كارشناس ارشد علوم سياسي از دانشگاه شهيد بهشتي، صاحب نظر در مسائل اجتماعي و سياسي، نويسنده و پژوهشگر و دبير اسبق اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانشجويان مستقل است.

فصل نخست کتاب به «جامعه شناسی آرا» توجه کرده است و تلاش شده بارویکرد جامعه شناسی و جامعه شناسی سیاسی، آراء انتخابات در چهاربخش «آراء چهل میلیونی»، «آراء خاموش»، «آراء بیست و چهار میلیونی» و «آراء سیزده میلیونی» بررسی و ارزیابی گردد و در حد امکان به توضیح این آرا پرداخته شده است.

فصل دوم که تحت عنوان «تقلب، جامعه شناسی یک واقعیت یا یک دروغ» نگارش یافته است، تلاش دارد انگاره تقلب را از منظری جامعه‌شناختی مورد توجه قرار دهد که سعی نویسنده براین بوده است که از زاویه دیگری به آن توجه نماید.

 

«رفتارشناسی گروههای سیاسی» عنوان فصل سوم است که تبیین و تحلیل مواضع و رفتارهای سیاسی جناح¬های سیاسی کشور در انتخابات دهم را مورد واکاوی قرار می دهد.


درفصل چهارم یکی از مهمترین فرضیه‌ها درباره انتخابات و حوادث بعد از آن یعنی «انقلاب رنگی» مورد توجه قرار می گیرد که رویکردی جامعه شناختی و سیاسی به صورت توامان دارد.


«مدیریت رهبری در انتخابات دهم و حوادث بعد از آن» نیز عنوان فصل آخر کتاب است که در ذیل آن به جامعه شناسی فتنه نیز توجه شده است.

واقعا اين اتفاقات افتاد؟ اين حرفها زده شد؟!

عنوان

نويسنده

ناشر

هشت ماه نبرد مقدس

اميرحسين ثابتي

مركز اسناد انقلاب اسلامي

روزهای قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم فرصتی بود تا همه رو بیایند و هر چه در دل دارند بیرون بریزند. در آن روزها دیگر حرکت چراغ خاموش معنا نداشت. از این رو شاید مرور اتفاقات و حوادث آن روزها حتی بدون هیچگونه تحلیل و موشکافی هم بتواند خیلی راهگشا باشد برای شناخت افراد و طیفهای مختلف درگیر در فتنه.

الان که بعد از سه سال حوادث آن روزها را کنار هم میگذاریم و مرور میکنیم گاهی از تعجب دهانمان باز میماند که واقعا این رفتار از آن افراد سر زده است؟ واقا آن شخصیتها آنطور رفتار کردند؟ ان حرفها را آنها زدند؟ و بعد همانها که آن روزها آنطور رفتار کردند حالا در کمال پررویی دارند برای ورود به انتخابات شرط میگذارند؟! مرور آن حوادث می تواند باعث شود تا رفتار و گفتار بازیگران فتنه در گذر تاریخ فراموش نشود.

برای اینکار میتوان کتاب « روزشمار هشت ماه نبرد مقدس» را ورق زد. این کتاب را امیرحسین ثابتی نوشته و مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر کرده است. این کتاب قطور منبع خوبی است برای مرور حوادث روزهای فتنه بدون دخل و تصرف. بخوانید تا بعد از سه سال از تعجب شاخ در بیاورید!

 

 

 

خروش شاعرها در برابر دروغگوها

عنوان

نويسنده

ناشر

مساله بیست و دوم خرداد نبود؛ مساله بیست و دوم بهمن بود

علی محمد مودب و کاظم رستمی

دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب

راستش را بخواهید هر کس هر کاری از دستش بر می آمد انجام می‌داد. فتنه بود و بالاخره نمی‌شد که بدون نظر باشی! حتما در این میان شاعران متعهد و دغدغه دار انقلاب اسلامی هم نمی توانستند ساکت بنشینند و دم بر نیاورند. اما وبلاگ‌ها و محافل نقلی و جمع و جور ادبی از معدود جاهایی بود که این خروش شاعران در آنها نمود پیدا می‌کرد وگرنه سازمانهای فرهنگی دستشان در جیب بیت المال است و یا انتشاراتی های گردن گلفت که کلاسشان بیشتر از این حرفها بود که بخواهند به شعر فتنه بپردازند!

اما چند ماه بعد از حماسه نه دی، علی محمد مودب و کاظم رستمی اشعار بیش از 90 شاعر را جمع آوری و منتشر کردند. در میان این اشعار همه جور شعری پیدا میشد و همینطور همه جور شاعری. از اساتیدی مثل قزوه و اسفندقه گرفته تا شاعرانی که گمنان ماندند و اسمشان بالای شعرهایشان جای نگرفت. یک پای انتشار این کتاب دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب بود. به هر حال زمزمه کردن اشعار اين کتاب و مزمزه کردن شور و شعور و غیرت و حماسه موجود در آنها حسابی آدم را سر کیف می آورد.

 

 

روايت‌هاي تلخ

عنوان

نويسنده

ناشر

الیگارشی علیه جمهوی

حسین بابازاده مقدم

مركز اسناد انقلاب اسلامي


این كتاب مجموعه‌ای است از روایت‌های تلخ حوادث انتخاباتی 1388 كه گروهی از نخبگان سیاسی مدعی روشنفكری در ایران، آن‌را رقم زدند: آنان به‌نام اصلاحات و روشنفكری مسجدی را به زاغه‌ی انبار مهمات صدها سلاح و فشنگ تبدیل كردند، غذا و منابع آب عزاداران حضرت فاطمه‌زهرا (س) در تهران را مسموم ساختند و البته موفق به پایان آن نشدند و به هوادارانشان توصیه كردند با اسید و خرده‌های شیشه مردم و سربازان محافظی را كه قصد دفاع از جمهوریت نظام را داشتند، مضروب كنند.

 

 

 

 

 

جنگ نرم از پايه

عنوان

نويسنده

ناشر

اصول و مباني جنگ نرم

علي محمد نائيني

ساقي

 

کتاب «اصول و مبانی جنگ نرم» اثر دکتر علی‌محمد نائینی، استاد دانشگاه  اثری ارزشمند در راستای شناخت بیشتر چرایی، چیستی و چگونگی شکل‌گیری جنگ نرم و اصول و راهبردهای مقابله با آن است. این اثر می‌تواند به بهبود مدیریت امنیت ملی در خصوص تهدیدات نرم کمک کند. به طور قطع افزایش شناخت و آگاهی محافل و مراکز راهبردی، مدیران و نخبگان کشور منجر به افزایش هماهنگی، انسجام و هم‌افزایی در مواجهه با جنگ نرم خواهد شد.

نويسنده در اين كتاب حدود 10 تا 12 محور را بررسی و تاکید کرده است كه «در مقابله با جنگ نرم باید ترکیبی از اقدامات پیش‌دستانه، پیشگیرانه و بازدارانه تمهید شود.» باید قدرت کشور را در حوزه بازدارندگی افزایش داده و همچنین «قدرت دشمن را با بهره‌گیری از جنگ نرم به چالش بکشیم.» به نظر او رمز موفقیت کشور در جنگ نرم و دفاع مقدس هشت ساله  نیز همین است.

نائيني درباره چگونگي نگارش كتاب خود گفته است: «برای نوشتن کتاب «اصول و مبانی جنگ نرم» با  دوره زمانی که بیش از 2 سال  طول کشید، تقریباً تمام منابع  داخلی و خارجی که در حوزه جنگ و قدرت نرم، عملیات روانی و دیپلماسی عمومی موجود بود، بررسی شد. اسناد مختلفی که غربی‌ها در حوزه جنگ نرم تولید کرده بودند، رصد کردیم. با توجه به تیم‌های تحقیقی و پژوهشی که در اختیار داشتیم، بخشی از این اسناد را تحلیل محتوایی و محوریابی کردیم. تا آن زمان حدود 100 اثر در حوزه جنگ نرم، بصیرت و فتنه 88 توسط پژوهشگران و مولفان و صاحبان قلم و اثر منتشر شده بود عمدتا مورد ملاحظه و بررسی قرار دادیم و نهایتا با استناد از منابع موجود و رهنمودهای مقام معظم رهبری در حوزه جنگ نرم این کتاب تحت عنوان «اصول و مبانی جنگ نرم» تالیف شد.»

 

اين‌ها داستان نبود

عنوان

نويسنده

ناشر

عاشوراي اغتشاش

به كوشش رحيم مخدومي

رسول آفتاب

بالاخره سليقه‌ها متفاوت است. گروهي دوست دارند درباره فتنه تحليل بخوانند، گروهي دنبال مرور اخبار و حوادث آن روزها هستند، گروهي با شعرهاي فتنه صفا مي‌كنند و البته هستند كساني كه دوست دارند در كنار همه اين موارد، فتنه 88 را با طعم داستان مرور كنند. براي اين افراد خيلي گزينه هاي زيادي وجود ندارد اما همان سه جلد كتابي هم كه منتشر شده است گزيده داستانهاي دو دوره جشنواره داستان فتنه است. «دختران فيروزه‌اي»، «چت مقدس» و «عاشوراي اغتشاش» عنوان اين سه جلد كتاب هستند.

عموم داستان‌های این سه كتاب، نوشته هایی هستند که در دو جشنواره داستان فتنه برگزیده شده اند. این جشنواره ها را موسسه رسول آفتاب به مدیریت رحیم مخدومی برگزار کرده بود و هنوز هم چند جلد کتاب دیگر آماده چاپ است که با بر طرف شدن مشکلات مالی منتشر خواهند شد. تجربه خواندن داستان درباره فتنه 88 را از دست ندهيد.

 

 

 

به اين فتنه گران بخنديد!

عنوان

نويسنده

ناشر

جنبش سبز مخملی

مازيار بيژني

خاكريز ايمان

گاهی وقتها برای انتقال منظورت به مخاطب باید ساعتها حرف بزنی یا صفحه‌ها بنویسی، بعد هم معلوم نیست طرف منظورت را گرفته باشد یا نه! اما امکان دارد همان پیام را یک تصویر در ثانیه‌ای منتقل کند و اتفاقا در ذهن مخاطب هم ماندگارتر باشد. حالا اگر این تصویر رندی کاریکاتور را هم داشته باشد و با نیش و کنایه حرفش را بزند که دیگر نور علی نور است. همین است که بعضی فتنه گران و هوادارانشان آنقدر که از دست مازیار بیژنی شاکی هستند از کلی تحلیلگران عرصه جنگ نرم نیستند.

بیژنی و البته بقیه کاریکاتوریست‌های انقلابی در زمان فتنه با آثارشان چنان آتشی به جان فتنه گران انداخته بودند که حالا حالاها هم خاموش نخواهد شد. اگر باور نمی کنید کافی است تا کتاب «جنبش سبز مخملی» را ورق بزنید و لابلای خنده هایتان، خودتان را بگذارید جای آشوبگران بیچاره؛ بعد آنوقت است که می‌توانید حس کنید آن حیوونکی‌ها چه می‌کشدیند وقتی می‌دیدند که یک نفر اینطور با زبان طنز آبرویشان را برده و رسوایشان کرده است. این کتاب مجموعه کاریکاتورهای بیژنی درباره فتنه 88 است و توسط موسسه فرهنگي خاكريز ايمان و انديشه متشر شده است.

علاوه بر کاریکاتور، پوسترهای بچه های مذهبی هم خیلی در زمان فتنه گل کرده بود. کتاب «دوئل» که مجموعه پوسترهای میثم محمد حسنی است می تواند باغچه ای از آن گلستان را نشانتان دهد. زحمت این کتاب را هم موسسه فرهنگی عاشورا کشیده است.

اعتراف مي‌كنم

عنوان

نويسنده

ناشر

مجموعه اعترافات فتنه 1388(جلد دوم)

دكتر سلمان علوی نیك

مرکز اسناد انقلاب اسلامی

متأسفانه عناصر شكست‌خورده در انتخابات، به‌دنبال حوادث تأسف‌بار ناشی از اردوكشی خیابانی، به بهانه ی پیگیری امور زندانیان انتخابات، كمیته‌ای غیرقانونی را تشكیل داده تا به فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی روی آورده و به سیاه‌نمایی علیه انقلاب بپردازند. كمیته ی پیگیری كه آقایان علیرضا بهشتی و مرتضی الویری، نمایندگان موسوی و كروبی، در حكم مؤسسان و دست‌اندركاران آن شناخته می‌شدند، در تهیه و ارائه ی لیست ساختگی 72 نفر كشته شده در انتخابات (كشته‌سازی) برای تحریك و به بازی‌گرفتن احساسات مذهبی ملت ایران كوشید. آنان در اقدامی دیگر مدعی دفن مخفیانه كشته‌شدگان حوادث انتخابات در بهشت‌زهرا شدند. انتشار و پیگیری ادعای واهی تجاوز و آزار جنسی از جمله تحركات ضدامنیتی كمیته بود كه در رأس این اقدام می‌توان از سناریوی ساختگی و فاش شده  قتل سعیده پورآقایی نام برد. اما كمیته  پیگیری زمانی كه دیگر نتوانست به سیاه‌نمایی و ادعاهای واهی خود ادامه دهد، با سناریوی خودساخته‌ی حمله‌ی مأموران به دفتر پیگیری و خروج اسناد دفتر توسط مأموران سعی در القای آن برآمد كه حكومت تاب تحمل كمیته را نداشته و اسناد و مدارك مهم بازداشت‌ها را از دفتر خارج كرده تا با نابودی آنها، از پاسخگویی فرار كند.


كتاب پیش رو به كالبدشكافی تحركات ننگین و ضدانقلابی كمیته‌ی غیرقانونی موسوی و كروبی برای پیگیری امور زندانیان فتنه می‌پردازد و با بازگشایی پرونده ی امنیتی دو تن از اصلی‌ترین عوامل كمیته ی مذكور، خوانندگان محترم را از ظلم‌هایی بزرگ كه بر نظام در حوادث پس از انتخابات رفت، آگاه می‌كند؛ ظلم‌هایی كه در ابراز ندامت یكی از عوامل اصلی كمیته پیگیری به‌طور واضح نمایان است.

سانديس‌هاي دوست داشتني!

عنوان

نويسنده

ناشر

نه ده

حسين قدياني

مركز اسناد انقلاب اسلامي

تحليل و پژوهش و ريشه يابي جاي خودش اما درك كردن حال و هواي روزهاي فتنه چيزي است متفاوت، و البته هيجان انگيز. روزهاي فتنه 88 حال و هواي متفاوتي داشت و حالا بعد از سه سال چشيدن دوباره طعم آن فضا شايد لطفي ديگر داشته باشد. اگر دوست داريد با درك ان حال و هوا دوباره به آن روزها سفر كنيد مي‌توانيد كتاب معروف «حسن قدياني» را مطالعه كنيد.

حسین در روزهای فتنه ادبیاتی جدید را وارد فضای سیاسی کشور کرد. او با طمانینه پشت کیبورد و مانیتورش نشسته بود و حرص فتنه گران را در می آورد. او از اینکه ساندیس خور خطابش کنند آشفته نمیشد بلکه می گفت ساندیس می خوریم و نی‌اش را هم فرو میکنیم در چشم شما! او اصلا زمین بازی را عوض کرده بود و همین اعصاب اهالی فتنه را خرد می کرد. حسین در آن روزها با شهامت از ولایت میگفت، رهبرش را حضرت ماه خطاب میکرد و دورش می گردید. مطالب همان وبلاگ در اردیبهشت سال 89 شدند کتابی با نام «نه ده»؛ کتابی که در نمایشگاه کتاب همان سال یکی از پرفروش ها بود. قطعا یکی از منابع دست اول برای آشنا شدن با حال و هوای آن روزها همین کتاب است. از بین سطرهای این کتاب معلوم است که چه حرفهایی و چه دغدغه هایی بین دو طرف فتنه رواج داشت.