معاون قرآن و عترت زارت ارشاد از برگزاری دوازدهمین دوره آزمون سراسری قرآن کریم صبح جمعه ۱۹ مهر با حضور ۷۵ هزار شرکت‌کننده به صورت همزمان در سراسر کشور خبر داد .

 

حجت‌الاسلام حمید محمدی، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران در رابطه با دوازدهمین دوره آزمون سراسری قرآن کریم گفت: این آزمون جمعه 19 مهر با حضور 75 هزار نفر شرکت‌کننده به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.

مقاومت نیوز به گزارش شبستان

وی از این آزمون به عنوان کنکور سراسری قرآنی کشور نام برد و افزود: هدف از برگزاری این آزمون ارزیابی عملکرد بیش از دو هزار مؤسسه قرآنی وزارت ارشاد است چرا که حمایت‌های این وزارتخانه از مؤسسات قرآنی بر اساس تفاهمات انجام‌شده صورت می‌گیرد و یکی از شرایط حمایت از مؤسسات قرآنی میزان قبولی آنها در آزمون سراسری قرآن کریم کشور است.

فراهم کردن‌ بستری مناسب برای خودارزیابی مؤسسات و شناسایی استعدادهای برتر و نخبگان قرآنی کشور از دیگر اهدافی بود که وی به آنها اشاره کرد.

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد تصریح کرد: بخش عترت و برنامه‌های مربوط به آن در گذشته چندان مورد توجه جدی قرار نمی‌گرفت اما امسال آموزش‌هایی در این بخش آغاز شده است و در همین رابطه دو دوره آموزشی در قم و جمکران برگزار شد و بزودی دوره جدیدی نیز در استان اردبیل برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام محمدی در تبیین برنامه‌های بخش عترت این معاونت یادآور شد: امسال 700 مربی در زمینه نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه تربیت می‌شوند و آغاز دوره‌های عمومی نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه از اول آبان به شکل فراگیر در کلیه موسسات قرآنی کشور نوید و بشارتی است که به جامعه قرآنی می‌دهیم.

وی در ادامه به گسترش طرح ملی تلاوت اشاره کرد و افزود: تلاش شده است تا طرح ملی تلاوت که سال دوم فعالیت خود را می‌گذراند در سطح شش استان جدید اجرایی شود و هدف از اجرای این طرح تبدیل نوجوانان خوشخوان به قاریان ملی و بین‌المللی می‌باشد که در حال حاضر 800 نوجوان تحت پوشش این طرح هستند.

تربیت سه هزار معلم حفظ، شش هزار نفر مربی در حوزه ترجمه و مفاهیم قرآن کریم و تربیت 10 هزار مربی برای مهدکودک‌ها و پیش‌دبستانی‌های قرآنی از جمله فعالیت‌هایی بود که حجت‌الاسلام محمدی از آنها به عنوان عملکرد یک ساله معاونت قرآن و عترت نام برد که در همین راستا دو هزار مربی نیز برای مناطق محروم تربیت شده است.

وی در ادامه به رونمایی از سامانه مؤسسات آموزشی قرآن کشور اشاره کرد و یادآور شد: رونمایی از سامانه مؤسسات آموزشی قرآن (سما قرآن) از دیگر برنامه‌های مهم این معاونت است که از طریق آن کلیه اطلاعات مربوط به مؤسسات قرآنی کشور و فعالیت‌های آنها در کلیه حوزه‌های حفظ، تدبر، ترجمه و مفاهیم، روخوانی، روان‌خوانی و تجوید قرآن کریم در اختیار مردم قرار می‌گیرد و تلاش شده است تا بیش از 1700 مؤسسه فعال قرآنی توسط این سامانه به مردم معرفی شود.

مشاور وزیر در امور قرآنی خاطرنشان کرد: دوازدهمین دوره آزمون سراسری قرآن کریم با شرکت 75 هزار نفر صبح جمعه نوزدهم مهر در سراسر کشور برگزار می‌شود که این میزان شرکت‌کننده نسبت به دوره قبل 30 درصد افزایش داشته است. همچنین این دوره از آزمون سراسری قرآن کریم در 23 عنوان رشته برگزار می‌شود که شش عنوان جدید نسبت به دوره قبل افزوده شده است.

حجت‌الاسلام محمدی افزود: اولین دوره حفظ موضوعی قرآن کریم نیز امسال و همچنین با این آزمون برگزار میِ‌شود که در طرح حفظ موضوعی آیات قرآن به صورت دسته‌بندی‌شده با موضوعات خاص انتخاب شده و در اختیار متسابقین قرار گرفته است که علاوه بر آیات موضوعی قرآن سوره‌های یاسین، واقعه، الرحمن و ملک را نیز شامل می‌شود.

وی در ادامه سخنان خود در رابطه با میزان تحصیلات شرکت‌کنندگان در دوازدهمین دوره آزمون سراسری قرآن کریم توضیحاتی ارایه کرد و گفت: 71 درصد از شرکت‌کنندگان در این آزمون برای تحصیلات در سطح دیپلم هستند که 52 هزار و 397 نفر از شرکت‌کنندگان را شامل می‌شود. 21 هزار و 630 نفر از شرکت‌کنندگان نیز دارای تحصیلات بالاتر از دیپلم هستند که 29 درصد شرکت‌کنندگان را تشکیل می‌دهند. همچنین 83 درصد شرکت‌کنندگان یعنی 62 هزار نفر از آنها از میان بانوان و 13 هزار نفر از برادران هستند.

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد خاطرنشان کرد: تنها در آزمون حفظ در این دوره 42 هزار و 550 نفر شرکت کرده‌اند که 58 درصد کل شرکت‌کنندگان هستند، 31 هزار و 714 نفر نیز در رشته ترجمه و مفاهیم قرآن شرکت کرده‌اند.

وی در تشریح شرایط سنی شرکت‌کنندگان گفت: 18 هزار و 500 نفر از شرکت‌کنندگان که 25 درصد متقاضیان آزمون را تشکیل می‌دهند از نظر سنی زیر 15 سال بوده و 55 هزار و 500 نفر بالای 15 سال دارند.

حجت‌الاسلام محمدی از استان‌های خراسان رضوی، اصفهان و کرمان به عنوان استان‌هایی که به ترتیب بیشترین آمار شرکت‌کنندگان را به خود اختصاص داده‌اند، نام برد.

بنا بر اعلام معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد، نتایج دوازدهمین دوره آزمون سراسری قرآن کریم پایان آبان و از طریق سایت این معاونت اعلام می‌شود و به برگزیدگان در این آزمون گواهینامه پایان دوره و جوایز نقدی و معنوی اهدا می‌شود.

شایان ذکر است، این آزمون در تهران در دبیرستان البرز برگزار خواهد شد.