لوازم تحریر یکی از ابزارهایی است که چندین سال دانش آموزان در طول روز با آن سر و کار دارند و تصاویر و طرح های آن می تواند بر افکار و اندیشه و روح آن ها تاثیر گذار باشد.

مقاومت نیوز به گزارش بسیج
، در قسمت اول این سری گزارش به دغدغه سردار نقدی و مسئولان سازمان بسیج برای تولید نوشت افزار ایرانی و اسلامی پرداختیم و در قسمت دوم به تلاش های بنیاد تعاون بسیج در این راستا اشاره داشتیم. در این قسمت با بررسی هایی که انجام دادیم متوجه آن شدیم از مجموعه تولید کنندگان داخلی نوشت افزار با طرح های ایرانی دو شرکت توانسته اند با دریافت وام قرض الحسنه و کمک های مشاوره ای از بنیاد تعاون بسیج اقدامات خود را توسعه ببخشند. موسسه روشنا و موسسه خيبر با برند قاصدک دو تا از معدود تولید کنندگان نوشت افزار با طرح های ایرانی هستند. برای آشنایی بهتر با این موسسات و نیز کم و کیف کارها و مشاوره های بنیاد تعاون بسیج به این موسسات سعی داریم در سلسله گزارش هایی نسبت به معرفی این موسسات بپردازیم. بخش اول گزارش مربوط به فعالیت های دو موسسه روشنا و خیبر در این زمینه می شود. مخاطبین گفتگو ما سعید حسینی، مسئول موسسه روشنا و مهدی شاهوردی مسئول پروژه نوشت افزار قاصدک در موسسه خیبر هستند.

در گزارش های بعدی به سایر تولید کنندگان،  نوع نگاه هر یک در این موضوع و سایر زمینه های فعالیت در حوزه تولید محصولات ایرانی اسلامی خواهیم پرداخت.

تفکیک وظایف و محدوده کار موسسات

سعید حسینی که دانشجوی دانشگاه امام صادق(ع) است درباره سبقه موسسه روشنا می گوید: قبلا در موسسه ایام فعالیت داشتیم اما به سبب این که بتوانیم فعالیت تخصصی تری را ارائه دهیم با تفکیک از ایام، تخصصاً بحث سبک زندگی را موضوع اصلی تولید محصولاتمان قرار دادیم. ایام هم سبک و سیاق خودش را پی می گیرد. این موضوع یک سالی است که اتفاق افتاده.

اما موسسه خیبر که سال هاست راه افتاده در این مسیر فعالیت های زیادی را به انجام رسانده است. برند قاصدک و فعالیت در راستای این موضوع به طور جدی از جانب مسئولان این موسسه پیگیری می شود.

نوشت افزار همراه سال های کودکی، نوجوانی و جوانی

اما آنچه باعث شد تا این دو موسسه با سایر شرکت ها و موسسات دغدغه مند علی رغم مشکلات مالی وارد فضای تولید این چنین اجناسی شوند موضوعی است که از مسئولان این موسسات پی جو شدیم، حسینی در این باره می گوید: ما در موضوع سبک زندگی دغدغه عمومی داشتیم اما این که چرا به سراغ نوشت افزار رفتیم دلیل اصلی اش این بوده که این عرصه اگر چه در حوزه تولید دفتر تحریر عمدتا در دست تولید کننده داخلی است ولی همواره مشاهده می شد که همین تولیدکنندگان اقدام به درج تصاویری از شخصیت های کارتونی غربی می کردند و این در رابطه با الگو سازی برای کودک و نوجوان خیلی اهمیت داشت. چون این دفاتر ممکن است تا سال ها مهمان دانش اموز، دانشجو، طلبه و حتی استاد باشد.

مهدی شاهوردی هم که مدیر پروژه دفاتر و نوشت افزار موسسه خیبر است در این خصوص می گوید: با بررسی هایی که سال 88 انجام دادیم متوجه شدیم اکثر تصاویر موجود روی لوازم تحریر تصاویری هستند که با فرهنگ ایرانی و اسلامی هیچ سنخیتی ندارند. از آنجا که روح لطیف کودکان آسیب پذیر است لذا به راحتی تحت تأثیر اشیاء و ابزاری که در طی روز با آن ها سر و کار دارند قرار می گیرد. لوازم تحریر یکی از این ابزارهاست که تأثیرات منفی بر کودکان ایرانی می گذارند.

و عزم جدی برای کار شروع می شود

موسسه روشنا شهریور 91 برای آزمودن کار تعداد محدودی تولید می کند و بعد از آن که بازار را محک زد فعالیت های تخصصی شروع می شود، حسینی در این باره می گوید: ما برای اجرای این کار از اساتید دانشگاه امام صادق(ع) و عده ای از فعالان فرهنگی تیم تخصصی را برای مشورت ایجاد کردیم و این ها به ما سوژه و شاخصه های آن را معرفی کردند و بعد از ایده پردازی در اتاق فکر که بر اساس ظرفیت های موجود بود خلق کاراکتر را شروع کردیم، از فیلم ها و سریال ها تا شهدا و شخصیت های ملی کشور.

مطالعه برای تولیدی با محتوا

اما موسسه خیبر داستان دیگری دارد، شاهوردی در این خصوص می گوید: ما تصمیم گرفتیم تا جایگزینی برای این الگو های نامتعارف به وجود آوریم. برای شروع کار باید شخصیت هایی را معرفی می کردیم تا جایگزین شخصیت های غربی مثل «مرد عنکبوتی» و یا «بن تن» شوند. ما ثنا، ثمین و سینا را که دو خواهر و یک برادر بودند پردازش کردیم. ثنا خواهر بزرگ تر، دختری اهل مطالعه، ورزش و بسیار شاداب است. ثمین خواهر کوچک تر، دختری بازیگوش است و سینا که برادر این دو خواهر می باشد، پسری اهل مطالعه و بسیار کنجکاو است که همیشه همراه خودش یک ذره بین دارد.

یک هماهنگی ساده در تقسیم کار بین تولید کنندگان این آثار موجب شده تا هرکدام یک قسمت از این خلاء ها را پر کنند از این رو به نظر می آید با توجه به بازار پر تقاضای دفتر و تحریر و نوشت افزار این شرکت ها در حرکت های هماهنگ بتوانند شوک موثر و خوب فرهنگی ای به بازار وارد کرده و این وضعیت را از حالت انفعالی در بیاورند و سایر تولید کنندگان را راغب به تولید چنین محصولاتی کنند.

خلق شخصیت ایرانی

مدیر روشنا در خصوص خلق شخصیت و بررسی هایی که در این زمینه انجام داده اند می گوید: در تحقیقات ما این روشن شد که در کشورهای غربی، نمادها و شخصیت هایی که در بدنه نوشت افزار به کار می روند محصول شخصیت هایی است که از طریق کمیک استریپ ارائه می شود و در درجه بعدی انیمیشن در این زمینه موثر است اما در ایران انیمیشن در رتبه اول است و کمیک استریپ جای چندانی ندارد و جا نیفتاده اما محدودیت زمانی و فوریت کار و نیز محدودیت بودجه باعث می شود تا ما در این حوزه بعد از آماده سازی مقدمات وارد شویم، البته کتاب کمیک استریپ را هم تولید کرده ایم که کنار محصولاتمان عرضه می شود. در صدد هستیم تا با رایزنی هایی که با صدا و سیما و نیز معاونت فرهنگی بسیج داریم در این قسمت کار را سرعت دهیم.

مشکلاتی در سر راه تولید

اما موضوع تولید محصول چیزی است که یک مجموعه تازه تاسیس برای آن مشکلات زیادی را باید متحمل شود. حسینی در این زمینه ادامه می دهد: بعد از خلق کارکترها شروع کردیم به جذب نیروی طراح، طراحانی که جذب شدند همگی افراد زبده ای بودند. برخی کارها را هم به خاطر ماهیت انیمیشن بودن اصل کار به انیماتورها سفارش دادیم. جمعا 30 تا 40 طراح در این زمینه مشغول شدند. البته مشکلات مالی برای تولید خیلی زیاد بود.

این تولید کننده بازار نوشت افزار ایرانی از مباحث دیگری هم در کار خود سخن می گوید: ما فعلا 15 قلم کالا که یکی از آن  دفاتر است در حوزه لوازم التحریر تولید می کنیم، البته برای تولید این محصولات به ما پیشنهاداتی دادند که این کار را به چین سفارش دهیم تا ارزان تر تمام شود ولی چون موضوع تولید ملی و اشتغازایی را هم توجه داشتیم لذا به تولید کننده داخلی سفارش دادیم.

موضوع تولید به این جا ها ختم نمی شود. موسسه خیبر به خاطر سابقه کارش، خود قادر به تولید بیشتر محصولاتش است اما موسسه روشنا در آغاز راه است و ظاهرا سعی دارد با توجه به تجربه و برآوردی که تولید امسال برای آن ها ایجاد می کند تصمیم به نحوه تولید در آینده بگیرد. چرا که عمده مواد اولیه این محصولات وارداتی است و تنها چاپ و صحافی باید توسط آن ها انجام شود.

توزیع و مسائلی که باید حل شود

توزیع هم داستان دیگری است. حضور در جاهای مختلف و فروش محصول و نیز پیدا کردن نماینده مطمئن در شهر های دیگر از دغدغه های این موسسات است. اما فرصت هایی هم پیش روی این موسسات وجود دارد.

شاهوردی در خصوص حضور محصولات موسسه خیبر در نمایشگاه های هفته دفاع مقدس می‌گوید: موسسه قاصدک بنا به درخواست نهادها و موسساتی که در هفته دفاع مقدس اقدام به برپایی نمایشگاه می کنند، حاضر است تا محصولات خود را در آن نمایشگاه ها به نمایش و فروش بگذارد.

دیگران که هستند! خلایی احساس نمی شود

مدیر پروژه قاصدک با این سئوال مواجه شد که چرا حضور موسسه خیبر در نمایشگاه های پاییزه کمرنگ است گفت: موسسه قاصدک در نمایشگاه پاییزه مصلی تهران حضور خوبی داشت و ما سعی کردیم که بیشتر توانمان را روی نمایشگاه مصلی بگذاریم چون بازدید و استقبال مردم در این نمایشگاه بیشتر از نمایشگاه های دیگر است. در نمایشگاه هایی همچون نمایشگاه پاییزه فرهنگسرای خاوران هم موسساتی دیگر مانند روشنا و شکرستان مشغول کار هستند و کمبودی حس نمی شود. یعنی او این امر را یک اقدام هماهنگ با سایر مجموعه های همراه دانست.

مهدی شاهوردی در خصوص همکاری با مؤسساتی که در حوزه لوازم تحریر ملی فعالیت می کنند اظهار داشت: تعامل خوبی با این موسسات از جمله روشنا داریم و تلاش همگی ما این است تا فرهنگ ایرانی – اسلامی را گسترش دهیم.

وی برنامه آینده موسسه قاصدک را این چنین بیان کرد: تلاش داریم تا سبک زندگی شخصیت هایمان یعنی ثنا، ثمین و سینا را با کتاب های داستان و کتاب های مصور به دانش آموزان بشناسانیم و الگو سازی مناسب برای کودکان انجام دهیم.

شاهوردی در پایان عنوان کرد: سال پیش و امسال مردم استقبال خوبی از محصولات ما داشتند و امسال تیراژ محصولات قاصدک نزدیک به یک و نیم میلیون رسید.

می خواهیم تا آخر کار را مردمی اداره کنیم

موسسه دیگر که روشنا است هم به کار خود نگاه مردمی دارد. مسئول موسسه معتقد است که کل کار مردمی است و بی کمک یا با کمک، کار را ادامه می دهند. وی می گوید: ما در راستای اقتصاد مقاومتی وارد این فاز شدیم و سعی داریم مردمی بمانیم، خیلی از سرمایه های ما برای خود بچه های مجموعه است و این را نکته مهمی می دانیم. کار ما از نوع انقلابی است و هر جا که کار انقلابی، مردمی شد موفق بوده این تجربه انقلاب است. البته ما وام های قرض الحسنه ای هم دریافت کردیم و از کمک های بنیاد تعاون بسیج هم استفاده کردیم اما این ها در حد وام بود. در این راستا حمایت جدی صدا و سیما را می طلبیم.

او در انتها هم می گوید: در رابطه با توزیع محصولات، موسسه ما در سطح تمام موسسات همکار مثل ایام، خیبر، شکرستان و ... یک برنامه توزیعی را پی می گیرد که این امر را بعد از محقق شدن اطلاع رسانی می شود.

اما داستان تولید نوشت افزار با طرح های ایرانی به همین جا ختم نمی شود و باید بیشتر واکاوی کرد.