ساخت سریال‌های فاخر «الف ویژه» که از سوی معاونت سیما رسانه ملی برای پخش در شبکه‌های مختلف سیما ارائه شده است با گذشت سال‌ها و ماه‌‌های بسیار به پیش‌تولید و تولید رسیدند که از پخش آنها از چند ماه آینده آغاز می‌شود.

 

گروه فرهنگی مشرق- معاونت سیمای رسانه ملی، با هدف ساخت نمایش وقایع مربوط به موضوعات دفاع مقدس، تاریخ معاصر ایران و انقلاب اسلامی سریال‌های فاخری را در دست تولید خود قرار داد که برخی از آن سریال‌ها به مرحله تولید و پخش رسید و بعضی از آنها نیز متوقف شدند.

محمود غلامی تهیه‌کننده «مردان دره گرگ» با بیان اینکه این سریال همچنان در مرحله نگارش فیلمنامه قرار دارد، گفت: تا امروز نگارش بیش از 50 درصد فیلمنامه شهید بروجردی انجام شده است.

وی افزود: نگارش فیلمنامه سریال «مردان دره گرگ» تا پایان سال جاری ادامه دارد و از ابتدای سال آینده پیش‌تولید آن را آغاز می‌کنیم.

به گفته این تهیه‌کننده، هماهنگی‌های لازم برای تهیه امکانات نظامی از سوی مراکزی از جمله معاونت اشراق فرماندهی کل قوا، مرکز مطالعات پایدار شمال شرق کشور و هیأت رزمندگان غرب و شمال غرب کشور انجام شده است تا مشکل تجهیز امکانات نظامی وجود نداشته باشد.

 

غلامی درخصوص لوکیشن‌های ساخت سریال نیز تصریح کرد: بخش اعظم تصویربرداری ما در محیط طبیعی کوه‌های کردستان و بخشی دیگر در بروجرد بود. سکانس‌هایی را هم در تهران فیلمبرداری می‌کنیم.

مجموعه تلویزیونی «مردان دره گرگ» یکی از مجموعه‌های الف ویژه سیماست و با نام «مردان دره گرگ»  در شبکه یک سیما در 26 قسمت 45 دقیقه‌ای تولید می‌شود.

کلامی: آغاز نگارش فیلمنامه «شهید باکری» از اول شهریور
حسین کلامی تهیه‌کننده «شهید باکری» گفت: کار تحقیقات و پژوهش مجموعه تلویزیونی «شهید باکری» از اواخر اردیبهشت ماه سال گذشته آغاز شد و حدود 90 درصد کار به پایان رسیده است.

وی درخصوص مراحل تحقیقات این پروژه افزود: برای ساخت این سریال سفرهایی به استان‌های اردبیل، تبریز و اردبیل داشتیم و با فرماندهان، چهره‌های برجسته لشکری و خانواده‌‌های ایثارگران در تهران و سایر شهرها گفتگو کردیم. تحقیقات میدانی انجام دادیم و سعی کردیم کلیه مصاحبه‌ها، کتاب‌ها، سخنرانی و مستنداتی که در این زمینه وجود داشته است را جمع‌آوری کنیم.

به گفته این تهیه‌کننده، تنها بخش سوم که همان بخش جنگ است باقی مانده که به دلیل دشواری آن در مدت زمان بیشتری انجام می‌شود.

 

کلامی با بیان اینکه خلاصه فیلمنامه نوشته شده و به پایان رسیده اضافه کرد: تحقیقات فاز اول فیلمنامه که مربوط به زندگی قبل از جنگ شهید مهدی باکری است به پایان رسیده است.

تهیه‌کننده «شهید باکری» اظهار داشت: نگارش فیلمنامه اصلی داستان از اول شهریور ماه توسط احمد مرادپور کارگردان اثر شروع می‌شود که به احتمال زیاد مدت زمان یکسالی زمان می‌برد.

وی خاطر نشان کرد: اگر شرایط ساخت و تولید این سریال فاخر خوب و بدون مشکل پیش برود و حمایت‌ها مطلوب باشد مرحله نگارش فیلمنامه یکساله تمام می‌شود.

سریال زندگی شهید مهدی باکری به کارگردانی احمد مرادپور و تهیه‌کنندگی حسین کلامی تولید می‌شود.

احمد مرادپور ساخت مجموعه‌ تلویزیونی «رقص پرواز» و فیلم‌های سینمایی «رنجر» و «سجاده آتش» را در کارنامه دارد.

سریال تلویزیونی «شهید باکری» در 20 قسمت 45 دقیقه‌ای با مشارکت استانداری آذربایجان غربی در گروه معارف، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس سیمافیلم تهیه می‌شود.

سلحشور: نگارش سریال «حضرت موسی(ع)» تا پایان سال ادامه دارد
فرج‌الله سلحشور،‌ کارگردان «حضرت موسی(ع)»‌ از پایان نگارش قسمت 53 این سریال خبر داد و گفت: در حال حاضر مشغول نگارش ادامه داستان هستم.

وی افزود: طرح ساخت سریال «حضرت موسی(ع)» از سال 88 به وجود آمد و تثبیت شد که پس از آن مراحل تحقیق و پژوهش را آغاز کردیم که یک سال و نیم زمان برد و در پایان سال 89 به پایان رسید.

سلحشور اضافه کرد: از اوایل سال 90 نگارش سناریو این مجموعه تلویزیونی شروع شده است و همچنان ادامه دارد.

 

به‌گفته این کارگردان: مجموع تحقیقات و داستان اجمالی را به سازمان صدا و سیما ارائه دادیم که به‌دلیل مشکلات مالی و نبود بودجه لازم در ساخت این سریال دیگر سراغ بودجه از رسانه ملی نیستم و دنبال جذب سرمایه از مردم،‌ دولت و مراکز فرهنگی دیگر هستم تا این پروژه متوقف نشود.

وی درباره موضوع قسمت جدید سریال که در حال نگارش است، گفت: در این قسمت داستان بقره را می‌نویسم که داستان گاوی است که سر آن را می‌برند تا کسی که مرتکب قتلی شده است، پیدا شود.

سلحشور با بیان اینکه سریال «حضرت موسی(ع)» یک کار جهانی و بین‌المللی است از کلیه مسئولین فرهنگی درخواست کرد که به این پروژه کمک شود تا سریال «حضرت موسی(ع)» ساخته شود.

وی خاطرنشان کرد: مجموعه تلویزیونی «حضرت موسی(ع)» تا پایان امسال کار نگارش خود را تمام می‌کند تا با فراهم بودن امکانات مالی وارد پیش‌تولید شود.

سلحشور اعلام کرده بود که تولید مجموعه تلویزیونی فاخر «حضرت موسی(ع)» حدود 5 سال زمان خواهد برد و هرکدام از قسمت‌های آن، یک فیلم سینمایی است.

مجموعه تلویزیونی «حضرت موسی(ع)» قرار است در 72 قسمت به‌کارگردانی فرج‌الله سلحشور برای پخش از شبکه یک سیما تولید شود.

عنقا: «دستی بر ثریا» متوقف شد

حامد عنقا، نویسنده «دستی برثریا» گفت: پس از پایان نگارش بیش از 70 درصد داستان سریال «دستی بر ثریا» با موضوع زندگی خواجه نصیرالدین طوسی کار نگارش متوقف شد.

وی درباره اینکه در حال حاضر نگارش فیلمنامه «دستی بر ثریا» را ادامه نمی‌دهد افزود: به دلیل اینکه سیمافیلم دیگر پیگیری خاصی در ادامه روند کار ندارد و تهیه‌کننده در بوروکراسی اداری گرفتار شده است تا مشخص شدن کار، نگارش را متوقف کرده‌ایم.

عنقا اضافه کرد: برای ادامه و انتهای فیلم «دستی بر ثریا» منتظر تصمیم مدیران صداوسیما جهت تأمین هزینه آن هستیم تا کار ادامه پیدا کند و در این مرحله متوقف نشود.

 

«دستی بر ثریا» داستان زندگی خواجه نصیرالدین طوسی، از مفاخر کشورمان است که از زمان شروع حمله مغول به ایران تا زمان درگذشت خواجه نصیرالدین طوسی خواهد بود.

مجموعه تلویزیونی «دستی بر ثریا» به کارگردانی محمد حسین لطیفی محصول گروه معارف سیما فیلم است که در گروه الف ویژه و الویت‌دار رسانه ملی قرار دارد، اما ظاهرا گرفتار مشکلات پیچیده‌ای شده که باید منتظر پاسخ مسئولین بود.

خوش‌رزم: پایان 10 درصد از نگارش«سلمان فارسی»/میرباقری بعد از «شاهگوش» می‌آید
بهروز خوش‌رزم تهیه کننده «سلمان فارسی» گفت: ‌طرح ساخت سریال فاخر «سلمان فارسی» از 13 سال پیش توسط سید داوود میرباقری مطرح شد که در همان زمان در مرحله نگارش سیناپس متوقف شد.

وی با بیان اینکه تحقیق و پژوهش مقدماتی ساخت سریال «سلمان فارسی» بار دیگر از 6 ماه گذشته آغاز شده است، افزود: اصل تحقیقات این پروژه به طور جدی از یک‌ماه گذشته آغاز شده است.

خوش‌رزم اضافه کرد: قرار است که داود میرباقری کارگردانی و نویسندگی این کار را بر عهده باشد. در مدت زمانی که میرباقری در حال تصویربرداری سریال «شاهگوش» است کار تحقیقات را انجام می‌دهیم و پس از آن به ما اضافه می‌شود.

تهیه‌کننده «سلمان فارسی» اظهار داشت: تا به امروز حدود 10 درصد نگارش فیلمنامه انجام شده که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده پیش‌تولید آن 2 سالی زمان ببرد.

 

وی خاطر نشان کرد: در این سریال به زندگی «سلمان فارسی» از بدو تولد تا زمان مرگ و بویژه مقطع مشرف شدن او به دین اسلام و همراهی وی با پیامبر (ص) توجه می‌شود. شخصیتی که سه دین بزرگ زرتشت، مسیحی و در کنار آن یهودی و در پایان اسلام را تحلیل می‌کند و در کنار علی (ع) آرام می‌گیرد.

خوش رزم تصریح کرد: سریال «سلمان فارسی» در 40 قسمت 55 دقیقه‌ای به سفارش معاونت سیما به کارگردانی داود میرباقری تولید می‌شود.

جزئیات جدید پروژه حضرت ابوطالب(ع) / نگارش70 درصد فیلمنامه تا آخر شهریور
سید حسن میرباقری،‌نویسنده «ابوطالب» گفت: کار نگارش سریال «ابوطالب» پس از تحقیق و پژوهش موسسه فرهنگی میراث نبوت از سال 89 آغاز و همچنان ادامه دارد.

وی افزود: نگارش این مجموعه فاخر تلویزیونی در سه مرحله انجام می‌شود که در مرحله اول از تولد حضرت محمد (ص) و اصحاب ابرهه آغاز می‌شود که در آن فضای سیاسی و اجتماعی حجاز و 50 سال قبل از هجرت نمایش داده می‌شود و تا دوران کودکی حضرت رسول اکرم (ص) ادامه دارد.

میرباقری اضافه کرد: در مرحله دوم کار نگارش، داستان از استمرار آل یهود در حجاز و رخنه‌کردن این قوم شروع و تا بعثت و ورود پیامبر اسلام (ص) به غار حراء، شامل می‌شود.

به گفته این نویسنده، در  مرحله سوم داستان سریال «ابوطالب»، از زمان خروج پیامبر اکرم (ص) و شعب ابی‌طالب داستان شروع می‌شود که در نهایت با فشار مکیّان و هجرت ایشان به مدینه کار نگارش این سریال به پایان می‌رسد.

 

وی با بیان اینکه مراحل پایانی نگارش فاز دوم سریال «ابوطالب» را پشت‌سر می‌گذارد خاطر نشان کرد: تا آخر شهریور ماه کار نگارش فاز دوم سریال هم به پایان می‌رسد.

میرباقری تصریح کرد: نگارش داستان مجموعه تلویزیونی «ابوطالب» به دلیل حساسیت موضوع و تصویرسازی قرآنی آن، کار بسیار سنگین و دشواری است که پس از نگارش مرحله دوم نیاز به استراحت مناسبی دارم که بتوانم نکات این داستان را به درستی روایت شود.

نویسنده «ابوطالب» اظهار داشت: تا پایان نگارش فاز دوم داستان بیش از 70 درصد قصه نوشته می‌شود.

طرح ساخت سریال زندگی نامه حضرت ابوطالب (ع) از سال 87 زیر نظر موسسه میراث فرهنگی میراث نبوت مطرح شد و تحقیقات کاملی در این زمینه صورت گرفت و شهریور سال 89 نگارش این سریال آغاز شد.
ارائه الگوی تربیتی مناسب، آشنایی نسل جوان با دوران پیامبر، ترویج روحیه درستکاری، آشنایی نسل جوان با دین خودش و همچنین معارف قرآن و آشنایی با فضایل امام علی (ع) از جمله اهداف ساخت این سریال است.

سریال «ابوطالب» به کارگردانی حسن میرباقری و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی در 40 قسمت 55 دقیقه‌ای تولید می‌شود.

داستان «ابوطالب» برگرفته از کتاب «الغدیر» علامه شیخ عبدالحسین امینی نجفی است که در پی برگزاری بزرگداشت‌هایی، تصمیم بر ساخت این شخصیت دینی گرفته شده است.

جیرانی: «فصل بی‌پروایی» در انتظار بودجه
فریدون جیرانی، کارگردان «فصل بی‌پروایی» گفت: تحقیق و نگارش پروژه این مجموعه تلویزیونی که از 3 ساله گذشته آغاز شده بود آخر تیر ماه به پایان رسید.

به گفته این کارگردان، سریال «فصل بی‌پروایی» مضمونی تاریخی دارد که تاریخ انقلاب و مبارزات سیاسی قبل و بعد از انقلاب را از زاویه‌ای خاص که تا به امروز توجه نشده روایت می‌کند.

وی اضافه کرد: کلیه کارهای ساخت این سریال انجام شده است و در حال حاضر منتظر تصمیمات سازمان صداوسیما هستیم که در صورت تأمین بودجه لازم، پیش تولید سریال «فصل بی‌پروایی» از چند ماه دیگر آغاز می‌شود.

جیرانی درخصوص زمان تولید این سریال تصریح کرد: تولید سریال فاخر تاریخی «فصل بی‌پروایی» بیش از یکسال زمان خواهد برد و پیش بینی می‌شود کار ساخت و تهیه آن 18 ماه زمان ببرد.

 

مجموعه تلویزیونی «فصل بی‌پروایی» از جمله آثار «الف ویژه» تلویزیون محسوب می‌شود که در مدت‌زمان 1400 دقیقه، در قالب 28 قسمت 50 دقیقه‌ای برای پخش از شبکه یک سیما ساخته می‌شود.

بازنویسی این سریال به طور کامل توسط فریدون جیرانی انجام شده و چون داستان سریال به سال‌های دوران انقلاب مربوط می‌شود، حدود 70 درصد دکورها ساخته شده و لباس‌ها نیز دوخته شده است.

«فصل بی‌پروایی» در 170 لوکیشن ساخته می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به شهرک غزالی، تهران، قزوین، ورامین، کرمان، ساوه، شهرهای شمالی کشور و کشور آلمان (مقطع پیش از فروریختن دیوار برلین) اشاره کرد.

داستان سریال تلویزیونی «بی‌پروایی» ماجرای گروهک‌های مبارز پیش از انقلاب و درگیری‌های مسلحانه آنها با ساواک و تلاش برای سرنگونی حکومت پهلوی است که با فرمان امام خمینی(ره) مبارزان مسلمان مبارزه مسلحانه را کنار می‌گذارند و با دست خالی موفق به سرنگونی حکومت پهلوی می‌شوند.

سریال «فصل بی‌پروایی» در مقاطع مختلف زمانی، رویدادهای تاریخی را با استناد تاریخی روایت می‌کند و داستان آن از سال 51 شروع می‌شود و در ادامه به سال‌های 59، 69 و در نهایت 80 می‌رسد.

سریال «پوریای ولی» همچنان در مرحله پیش‌تولید است

نگارش فیلمنامه این پروژه فاخر توسط مسعود جعفری جوزانی  به طور کامل به پایان رسیده و بازنویسی آن نیز انجام شده است و در مرحله پیش‌تولید قرار دارد.

طراحی نقشه سه بعدی دکورهای این سریال نیز انجام شده است و نقاشی‌های مربوط به قرون هفتم و هشتم هجری جمع‌آوری شده و لباس‌ها و ابزار زندگی و سلاح جنگی این دوره نیز طراحی شده‌اند.

با طراحی و راه‌اندازی سایت آکادمی بازیگری از اول اردیبهشت ماه سال گذشته، در مرحله اول 500 نفر از بین جوانان متقاضی بازیگری توسط 5 نفر از اساتید تئاتر و سینما انتخاب شدند که در مرحله دوم 100 نفر انتخاب شدند که باید به صورت حضوری انتخاب شوند.

گروه تولید در سفرهایی به کشورهای چین، ترکمنستان و ازبکستان با هنرمندان آن کشورها جهت ساخت شمشیر و تیرو کمان به توافق‌های اولیه رسیده‌اند.

 

پس از اتمام پیش‌تولید که 9 ماه به طول می‌انجامد، برای این مجموعه 2 سال زمان فیلمبرداری در نظر گرفته شده که در این مدت به طور همزمان کار تدوین و صداگذاری نیز انجام خواهد شد و در ماه بیست و پنجم فیلم برای نمایش آماده خواهد شد.

مجموعه تلویزیونی «پوریای ولی» که یکی از آثار فاخر سیمافیلم است حکایت زندگی پرفراز و نشیب پهلوان محمود خوارزمی، پهلوان، صوفی و شاعر قرن هفتم و هشتم هجری بوده که ملقب به پوریای ولی است که در فرهنگ ایرانی – اسلامی نامی پرآوازه دارد. این مجموعه بر اساس نیاز امروز جامعه و نسل حاضر طراحی شده تا یک الگوی مناسب روز از این پهلوان تاریخی ارائه دهد.

شهباززاده: عوامل در انتظار سفر به ژنو

محمدحسین شهباززاده، مدیر تولید «معمای شاه» گفت: عوامل تولید این سریال در حال حاضر در بخش کاخ‌ها حضور دارند و تصویربرداری مربوط به کاخ شمس و سعدآباد را انجام می‌دهیم که سکانس‌های مربوط به دوره محمدرضا پهلوی تصویربرداری می‌شود تا چند روز  آینده بخش سلطنتی به پایان می‌رسد.

شهباززاده اضافه کرد: قرار است که در ادامه تصویربرداری، بخشی را در ژنو جلوی دوربین ببریم که تنها با تأمین هزینه و اعتبارات مالی میسر می‌شود که پس از آن به شهرک سینمایی می‌رویم.

به‌گفته این مدیر تولید، در سفر 10روزه به سوییس تصویربرداری مستندات تاریخی مربوط به بخش سلطنتی و سفرهای دربار و ... انجام می‌شود.

 

وی از ساخت لوکیشن‌های اصلی بخش داستانی «معمای شاه» در شهرک سینمایی غزالی خبر داد و خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده از اول مهر ماه وارد شهرک سینمایی غزالی خواهیم شد تا کار فیلم‌برداری این بخش نیز انجام شود.

داریوش ارجمند (دکتر وزیری) ، داریوش کاردان (امیرعباس هویدا)، احمد نجفی (رزم‌آرا)، امیرمهدی کیا (محمدرضا شاه)، عبدالرضا اکبری (سپهبد زاهدی)، دکتر قطب‌الدین صادقی (شاپور ریپورتر)، گیتی ساعتچی ( تاج الملوک)، رضا فیاضی (حسین فردوست)، چنگیز وثوقی (تیمور بختیار)، سیامک اطلسی (شاهپور بختیار) و ...  از جمله بازیگران سریال هستند که در آن ایفای نقش می‌کنند.

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی الف ویژه «معمای شاه» به‌کارگردانی محمدرضا ورزی، از سه‌شنبه، 5 دی ماه سال گذشته در لوکیشن کاخ رضاشاه واقع در سعدآباد تهران آغاز شده بود.

«معمای شاه»، داستان زندگی محمدرضا پهلوی را در سه مرحله روایت ‌کند؛ مرحله اول از سال 1317 که همزمان با بازگشت او از سوییس است تا جدایی از ثریا، مرحله دوم و سوم نیز نفوذ اشرف بر محمدرضا شاه و همچنین وابستگی وی به کشورهای غرب و شرق، تا فرار او از ایران را دربر خواهد داشت.

ساخت لوکیشن‌های مربوط به میدان منیریه، ژاله و پامنار و چند خانه از جمله خانه دکتر وزیری در شهرک غزالی با شروع تصویربرداری در شهرک غزالی آغاز می‌شود.

مجموعه تلویزیونی «معمای شاه» به‌تهیه‌کنندگی علی لدنی و کارگردانی محمدرضا ورزی در 45 قسمت 50 دقیقه‌ای در حال تولید است.

پایان نگارش 15 قسمت اول «آخرین دربار، آخرین شاه» طالبی

ابوالقاسم طالبی کارگردان سریال فاخر «آخرین شاه، آخرین دربار» قبل از اکران فیلم سینمایی «قلاده‌های طلا»، خود را مشغول تحقیق و نگارش پروژه‌ای کرده است که طرح آن مربوط به چندین سال‌ گذشته بوده است. طالبی قصد دارد با نگاهی نوین، تفکر شکل‌گیری دوران سلطنت محمدرضا پهلوی را به نمایش بکشد.

این مجموعه که «آخرین شاه، آخرین دربار» نام دارد به‌جای پرداختن به تاریخ سیاسی کشور در آن روزگار، قصد دارد مناسبات اجتماعی ایران و روابط بین جامعه و دربار را به تصویر بکشد.

طالبی در ماه‌های ابتدایی تحقیقات خود، هرروز جلسات متعددی را با پژوهش‌گران و محققین تاریخ معاصر برگزار کرد که طی آن مراحل تحقیق و پژوهش این پروژه انجام شد و تاکنون بالغ بر هزار فیش، توسط این تیم برای استفاده در مراحل نگارش جمع‌آوری شده است.

در حال حاضر 15 قسمت اولیه سریال نگارش شده است و تیم نویسندگان در حال نگارش فیلم‌نامه این سریال هستند که به‌احتمال زیاد تا یک‌سال دیگر به طول انجامد و قرار است که این سریال فاخر پس از فیلم «یتیم‌خانه ایران» وارد مراحل تولید شود.

 

مرحله اول نگارش این سریال سال گذشته توسط حامد عنقا انجام شده بود که به‌دلیل عدم توافق طرفین در مورد روند نگارش، مرحله دوم نگارش فیلم‌نامه، توسط گروهی از نویسندگان به‌سرپرستی ابوالقاسم طالبی ادامه دارد.

تحقیقات این سریال عظیم تاریخی با تمرکز بر بیش از ١٠٠ عنوان کتاب تاریخی و خلاصه برداری و فیش برداری از آن‌ها و با مشاوره اساتید برجسته تاریخ معاصر توسط ابوالقاسم طالبی پایان یافته که بر این اساس طرح  اولیه آن در 300 صفحه تهیه و تنظیم و برای تأیید به معاونت سیمای رسانه ملی ارسال گردیده است.

ردایی: لبنان، مصر و آمریکا، لوکیشن‌های احتمالی سریال «شهید چمران»
مسعود ردایی، تهیه‌کننده «شهید چمران» گفت: طرح ساخت این مجموعه تلویزیونی از سوی معاونت سیمای رسانه ملی ارائه شد که کارگردانی آن را جلیل سامان به عهده دارد.

وی افزود: کار تحقیق و پژوهش ساخت این مجموعه از اوایل تیر ماه به سرپرستی جلیل سامان آغاز شد که در حال حاضر بیش از 90 درصد کار پژوهش به پایان رسیده  و در مرحله نهایی خود قرار دارد.

ردایی با بیان اینکه کار نگارش فیلمنامه نیز تا پایان مهر ماه به اتمام می‌رسد اضافه کرد: طبق برنامه‌ریزی انجام شده تا مهر ماه سیناپس نهایی کار آماده  و به شبکه ارائه می‌شود.

به گفته این تهیه‌کننده، پیش‌تولید سریال «شهید چمران» پس از نگارش فیلمنامه و از آبان ماه شروع می‌کنیم که حدود تا آخر سال جاری به مدت 5 ماه ادامه دارد.

 

وی خاطر نشان کرد: از 15 فروردین ماه سال آینده به تولید سریال «شهید چمران» می‌رسیم که قرار است دوران نوجوانی، جوانی، سفر به آمریکا و سطح عالیه سواد این بزرگ مرد کشورمان را نمایش دهیم که 18 ماه فیلمبرداری آن زمان می‌کشد.

ردایی با اشاره به اینکه در تولید این سریال به کشورهای لبنان و ‌مصر و احتمالا امریکا سفر خواهیم کرد تصریح کرد: در صورت میسر نشدن سفر امریکا دکورهای آن را در کشور دیگری شبیه‌سازی می‌کنیم تا بتوانیم علاوه بر نمایش آن صحنه‌ها، مراحل بازگشت به ایران وهمچنین شهادت ایشان را به درستی به نمایش بکشیم.

«صاعقه خاموش» در مرحله نگارش متوقف شد/ وضعیت مبهم سریال ملی شدن صنعت نفت
مجتبی راعی کارگردان «صاعقه خاموش» گفت: طرح ساخت این سریال فاخر از سال 83 از سوی خودم به محمدرضا جعفری جلوه مدیر سابق شبکه یک سیما و مهدی فرجی مدیر سابق گروه فیلم و سریال ارائه شد که پس ار تأیید نهایی ساخت آن را آغاز کردیم.

وی افزود: کار تحقیق و پژوهش سریال فاخر «صاعقه خاموش» توسط گروهی 6نفره با سرپرستی نظر احسان عظیمی و منصور براهیمی آغاز شده بود که تا چند سال گذشته نیز ادامه داشته است.

راعی با بیان اینکه سیناپس 50قسمتی این مجموعه تلویزیونی پس از نگارش به تلویزیون داده شد، اضافه کرد: داستان این سریال به‌صورت بسیار جذاب و نمایشی تهیه شده که مورد قبول مسئولان نیز بود.

به‌گفته این تهیه‌کننده، پس از نگارش 13 قسمت اولیه فیلم‌نامه، کار در مرحله تحقیق و پژوهش و نگارش متوقف شد.

 

وی ادامه داد: در مصلحت اندیشی گروه‌های مختلف مانده‌ایم و منتظریم که کسی با مسئولیت کامل کار ساخت و تولید سریال فاخر «صاعقه خاموش» را در دست بگیرد تا کار برای پخش از سیما آماده شود.

فیلم‌نامه «صاعقه خاموش» به‌طور مشخص سیر حوادث تاریخی مربوط به ملی شدن صنعت نفت را طی سال‌های 1328 تا 1332 روایت می‌کند که ضمن آن، برخی از شخصیت‌های تأثیرگذار در قضیه ملی شدن صنعت نفت نیز نشان داده می‌شوند.

«صاعقه خاموش» داستان مهندسی به‌نام علیرضا را روایت می‌کند که در ادامه با توجه به قضیه نفت و نگهداری این صنعت، به شخصیتی مهم تبدیل می‌شود، طوری که ضمن ملاقات با برخی از شخصیت‌های سیاسی مانند مصدق، در کانون توجه نیز قرار می‌گیرد.