ا

: آیت‌الله العظمی جوادی آملی گفت: برگزاری کنگره بین المللی امام سجاد(ع) از این جهت حائز اهمیّت است که به تبیین شخصیت نورانی یکی از معصومین(ع) می پردازد و معصومین(ع) مفسر قرآن هستند.

 

مقاومت نیوز به گزارش شبستان

، آیت‌الله العظمی جوادی آملی در دیدار با اعضای ستاد برگزاری کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) با بیان اینکه بهترین شکرگزاری در دنیا حمد نعمت ولایت است بر ضرورت معرفی آموزه‌های ائمه به خصوص امام سجاد(ع) تاکید کرد.


وی با بیان اینکه چیزی در عالم بزرگ‌تر از قرآن نیست، اظهار داشت: تفسیر قرآن به منزله شرح یک کتاب نیست و تفسیر قرآن باید توسط خلیفه‌الله یا همان معصومین(ع) صورت گیرد.

آیت الله العظمی جوادی آملی افزود: آن چه امام معصوم درباره قرآن می‌فرماید حق است و آن چه ائمه درباره قرآن می‌فرمایند شرحی است که سخنان شارع همان سخن است.

این مفسر قرآن ادامه داد: اگر به امام سجاد(ع) فرصت دست می‌داد در شرح فروع دین همان کاری را می‌کردند که امام محمد باقر(ع) و امام صادق(ع) کردند و در حالی که این دو امام شرح و تفسیر آیات و احکام را داشتند، امام سجاد(ع) روشن کرد که از قرآن از چه منظری استفاده کنیم.

مرجع تقلید شیعیان بیان کرد: صحیفه سجادیه معارف بلندی دارد و باید در معرفی آن به مردم کوشا باشیم، امام سجاد(ع) در اولین دعای صحیفه انسان را معرفی می‌کند، انسان از نظر توده مردم حیوانی ناطق است اما امام سجاد(ع) به خدا می‌فرماید خدایی که تو حمد را به ما آموختی باید تو را حمد کرد و اگر کسی نعمت‌های الهی را نشناسد و آن را نستاید در حقیقت ناشکری کرده است.

آیت‌الله العظمی جوادی آملی افزود: بهترین شکر و حمد در دنیا حمد ولایت است و هر جا خدا می‌فرماید نعمت را بر شما تمام کردم همین نعمت ولایت است و امامان مفسران راستین قرآن کریم هستند.

وی افزود: امام سجاد(ع) به همه ما نصیحت کرده است که همه ما باید بدانیم که حقیقت را نباید مجاز تلقی کنیم، مقامات دنیا مجاز بوده و حقیقت نیست و بر فرض که حقیقت باشند ناپایدار هستند و اگر مجاز و حقیقت و پایدار و ناپایدار را بشناسیم پایان کار ما خیر خواهد بود.

وی با اشاره به این که امام سجاد(ع) عمر را سرمایه انسان ذکر کرده است گفت: کسانی که درباره توسل و شفاعت ما شیعیان شبهه وارد می‌کنند باید بدانند که ما امامان را شفا می‌دانیم چون آن‌ها نور واحد هستند و حرف همه آن‌ها را یک حرف می‌دانیم و در حقیقت ائمه وسیله هستند.

آیت‌الله العظمی جوادی آملی تاکید کرد: امام سجاد(ع) در دعای عرفه خود را در پیشگاه خدا این طور معرفی کرد که خدا به او شرف و عزت داد و در دعای عرفه امام سجاد(ع) فرمود که خدایا از من پست‌تر بنده‌ای نداریم و این‌ها در پیشگاه خدا به او شرف و عزت داد.

مرجع تقلید شیعیان افزود: امام کسی است که اوج آسمان و زمین است و با اعتقاد به این که امامان خضوع در برابر خدا دارند از آن‌ها تقاضای شفاعت داریم.

وی تاکید کرد: در زمانی هستیم که بیگانگان فتنه مذهبی ایجاد کرده‌اند و باید در برابر فتنه‌های دشمنان اسلام هوشیار باشیم.


شایان ذکراست؛ کنگره بین المللی امام سجاد(ع) آذر ماه سال جاری همزمان با سالروز شهادت چهارمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی به میزبانی استان هرمزگان در بندرعباس برگزار خواهد شد.