حدادعادل گفت: قانون ممیزی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی هنوز اجرا نشده است. اول باید رئیس‌جمهور این قوانین را به ارشاد ابلاغ کند و ارشاد اگر تغییر را ضروری دانست تغییر داده و قوانین را به شورا تحویل ‌دهد. در نهایت قوانین تغییر داده شده با نظر شورا اعمال می‌شود.

مقاومت نیوز به گزارش مشرق، ، همایش بین‌المللی غزنه و زبان و ادب فارسی که به مناسبت انتخاب غزنه به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2013 از سوی موسسه فرهنگی آیسسکو به همت فرهنگ زبان و ادب فارسی صبح امروز در باغ موزه دفاع مقدس آغاز به کار کرد.

غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران درباره تبادلات ایران و امریکا در زمینه آموزش زبان و ادب فارسی در سفر هیئت ایرانی به آمریکا اظهار داشت: فرهنگستان زبان و ادب فارسی آمادگی همکاری‌ها را دارد و تصور می‌کنیم با فضای تازه‌ای که به وجود آمده و تاسیس بنیاد سعدی در ایران می‌شود آموزش زبان فارسی به غیرایرانی‌ها را گسترش بیشتری داد. اگر کشورهای دیگر مشتاق باشند می‌توان در چارچوب سیاست‌های کلی کشور این نوع اقدامات را انجام داد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا حاضرید در این زمینه با آمریکا ارتباط برقرار کنید، گفت: در چارچوب سیاست‌های کلی کشور، بله. ابتدا باید دید آمریکایی‌ها چه قدم اولی را برخواهند داشت. این نوع روابط دو سویه است. خیلی نباید به پیشواز کسی که علاقه‌ای به آمدن به طرف شما ندارد رفت. به قول معروف گفته‌اند که «خوش بی مهربانی هر دو سر بی»  اگر آمریکایی‌ها تغییر رفتار دهند ما نیز رفتار خود را تغییر خواهیم داد.

رئیس بنیاد سعدی در زمینه آموزش زبان و ادب فارسی در شبه قاره هند خاطرنشان کرد: باید بدانیم زیان فارسی در شبه قاره هند چه رویکرد تازه‌ای دارد،  عوامل و انگیزه‌هایی که طی 500 سال گذشته مردم را ترغیب به آموختن این زبان می‌کرد، هم اکنون وجود ندارد. انگیزه امروز را باید کشف کرد.

حدادعادل درباره بحث ممیزی و بازنگری در ضوابط شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: این قوانین توسط موسسات بشری تصویب می‌شوند و ابدی نیستند،  حتی قوانین مجلس هم جرح و تعدیل می‌شود. این قانون که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده، هنوز اجرا نشده است. اول باید شورای انقلاب فرهنگی و رئیس جدید آن این قوانین را به ارشاد ابلاغ کند و ارشاد اگر تغییر را ضروری دانست تغییر داده و قوانین را به شورا تحویل می‌دهد. در نهایت قوانین تغییر داده شده با نظر شورا اعمال می‌شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: دو سال پیش براساس تجربه‌های حاصل شده اصلاحاتی در حوزه قوانین نشر پیشنهاد شد شورا هم تغییراتی در مصوبات اعمال کرد و در نهایت آئین‌نامه جدیدی برای کتاب تدوین شد که جزئیات بیشتری را تشریح کرد. در قوانین جدید مصوبات نشر شفاف‌تر شده است. سعی شده این ضوابط شفاف‌تر باشند و از برخورد سلیقه‌ا‌یی جلوگیری شود