داریوش فرهنگ کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون با بیان این مطلب که به دنبال ساخت سریال «سلطان و شبان 2» است، گفت: «طرح اولیه فیلمنامه «سلطان و شبان 2» نوشته شده و مراحل طراحی شخصیت‌ها نیز به اتمام رسیده و به زودی شرایط برای ساخت این سریال را فراهم خواهیم کرد.»

او با اشاره به اینکه سریال «سلطان و شبان» برای اولین بار در سال ۱۳۶۳ از شبکه اول سیما به روی آنتن رفته است، توضیح داد: «نزدیک به ۲۸ سال از پخش «سلطان و شبان» می‌گذرد و مخاطبان امروز ما شناخت چندانی از این سریال و شخصیت‌های حاضر در این سریال ندارند به همین دلیل داستان فیلمنامه به گونه‌ای طراحی شده تا ادامه زندگی شخصیت‌های این مجموعه تلویزیونی را دنبال کنیم.»

مقاومت نیوز به گزارش  خبر آنلاینفرهنگ بیان کرد: «شخصیت‌های حاضر در سری دوم «سلطان و شبان»‌‌ همان شخصیت‌های قبلی بوده و تمام تلاش خود را می‌کنیم تا از بازیگران قدیمی این سریال برای «سلطان و شبان ۲» استفاده کنیم.»

کارگردان فیلم سینمایی «خنده در باران» در پایان گفت: «طرح ساخت این سریال به تلویزیون ارائه شده است، اما هنوز مشخص نیست که کدام یک از شبکه‌های تلویزیون تامین بودجه ساخت این سریال را برعهده بگیرد. اگر نتوانیم با تلویزیون برای ساخت این سریال به توافق برسیم، پیشنهاد ساخت این سریال را به شبکه نمایش خانگی ارائه خواهیم کرد.»

«سلطان و شبان» یکی از سریال‌های دهه ۶۰ تلویزیون ایران در ژانر کمدی است که تولید آن در سال ۱۳۶۰ توسط گروه فیلم و سریال تلویزیون آغاز و در سال ۱۳۶۱ به پایان رسید.

این سریال در سال ۱۳۶۳ از شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد. مهدی هاشمی و داریوش فرهنگ به اتفاق یکدیگر فیلمنامه این سریال را نوشته و داریوش فرهنگ آن را کارگردانی کرد.

در این سریال بازیگرانی چون مهدی هاشمی، گلاب آدینه، محمد مطیع، محمد علی کشاورز، احمد آقالو، علیرضا مجلل، سیاوش طهمورث، صادق هاتفی، حسین محجوب و... حضور داشتند.