فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) از رونمایی رادار "بینا" و "نظیر" دهم شهریور خبرداد.

امیر اسماعیلی

 

 

امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) در نشست خبری که صبح امروز در قرارگاه پدافند برگزار شد، گفت: دو رادار بومی و راهبردی بینا و نظیر روز دهم شهریور ماه در دو منطقه کوهستانی و دشت رونمایی خواهد شد.
وی ادامه داد: رادار "فتح 14" که از فناوری نیمه‌هادی و با برد بالا طراحی شده در یکی از نقاط پدافندی مستقر خواهد شد.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء تصریح کرد: سامانه موشکی "تلاش" که برای رهگیری و درگیری با اهداف ارتفاع متوسط و بالا طراحی شده با همکاری وزارت دفاع تولید شده است.
وی گفت: سامانه "همیار رهگیر" در سایت‌های شناسایی برای همپوشانی اطلاعات و اشراف اطلاعاتی و انسجام بیشتر و برای رهگیری ناوهای هواپیمابر و بالگردبر طراحی شده است.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء تأکید کرد: در حوزه پهپاد و فرماندهی محصولاتی تولید و رونمایی می‌شود که به دلیل معذوریت‌های اطلاعاتی و امنیتی از توضیح بیشتر در مورد آن معذوریم.
وی تصریح کرد: دانشگاه پدافند هوایی که مدتی از افتتاح آن گذشته دوره‌های آموزش ویژه‌ای را در اردوگاه جنگل، دشت و کوهستان پیگیری کرده و در بحث آموزش تخصصی اقدامات ویژه‌ای را انجام داده و اولین دوره آموزش درجه‌داری به صورت مستقل انجام می‌شود.
امیر اسماعیلی تأکید کرد: سامانه "حلقه بیدار" یا SSR به نوعی سامانه شنود و تحلیل‌گر اطلاعاتی و پسیو و غیرقابل کشف است که تولید و رونمایی خواهد شد.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء با اشاره به این که تعداد نقاط پدافندی از 3600 به 3800 نقطه افزایش یافته و قرار است تا 5000 نقطه نیز افزایش یابد، یادآور شد: در تمام یگان‌های پدافندی نیروهای مسلح ورود اطلاعات رادار "رزونانس" و "قدیر" انجام شده است.
وی با اشاره برگزاری رزمایش مشترک با سپاه پاسداران گفت: امروز در بخش هوایی، آسمان جمهوری اسلامی ایران امن‌ترین آسمان منطقه بوده که این نشان از تعاملات قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا با سازمان هواپیمایی کشوری و سازمان فرودگاه‌های کشور است.
امیر اسماعیلی افزود: سامانه "تلاش" یک سیستم واسط با سامانه برد بلند است که علیه اهداف ارتفاع بلند و متوسط به کار گرفته می‌شود. تجهیزات زمینی و موشکی این سیستم بنابر نیاز نیروهای عملیاتی و با توجه به توانمندی‌های به دست آمده، طراحی و ساخته شده و هدایت و کنترل موشک‌های سوخت جامد صیاد 2 و 3 را دارد و دارای فرستنده اطلاعات موشک، روشن کننده هدف، واحد کنترل و مانیتورنیگ،‌دستگاه و سکوه پرتاب، دستگاه تولید و توزیع توان و موشک‌های صیاد 2 و 3 است.
وی در تشریح رادار حافظ نیز گفت: این یک رادار سه بعدی و با بهره‌گیری از تمام تکنیک‌های ورودی است که دارای سیستم سلاح مرصاد می‌باشد.
فرمانده قرارگاه پدافند هوای خاتم الانبیا (ص) در تشریح کامیون گیرنده سامانه راداری کیهان تصریح کرد: این کامیون مجهز به کانکس گیرنده تجهیزات مرتبط، گیرنده آر اف، سی پی یو پردازنده و کنترل است. (باشگاه خبرنگاران جوان)

سایت خبری مقاومت نیوز

 

آخرین بروزرسانی (یکشنبه, 08 شهریور 1394 ساعت 16:03)