رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسأله سوریه بحث یک فرد نیست و تقلیل مسائل بحرانی منطقه به «بشار اسد» اشتباه استراتژیک است، گفت: کشورهای دیگر باید تسهیل‌کننده امور در سوریه باشند و نمی‌توانند جایگزین رأی مردم در سوریه شوند.

لاریجانی

 

 

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر امروز شنبه طی سخنانی در کنفرانس مشترک خبری با شولتز رئیس پارلمان اتحادیه اروپا، اظهار داشت: امروز افتخار داریم میزبان رئیس پارلمان اتحادیه اروپا و همراهانش در سفر به تهران هستیم ایران و اروپا یک سابقه تاریخی در زمینه های مختلف مخصوصا در زمینه اقتصادی با هم دارند و همین امر شرایط مناسبی است که بعد از مذاکرات با 1+5 درباره مسائل هسته ای همکاری هایمان را ادامه دهیم.
وی افزود: ما در دیدارمان درباره مسائل مختلف منطقه ای و موضوعات دیگر بحث و تبادل نظر کردیم مذاکرات خوبی در زمینه گسترش همکاری های ایران و اروپا در حوزه‌های اقتصادی داشتیم همچنین درباره مسائل مهم منطقه تروریسم و بحران‌های منطقه گفت‌وگوهای سازنده‌ای را دنبال کردیم.
رئیس مجلس با بیان اینکه نقش آفرینی اتحادیه اروپا در حل و فصل مسائل منطقه را مصبت می دانیم گفت« پارلمان اروپا جایگاه مهمی در تصمیم سازی برای اتحادیه اروپا دارد و البته شخص آقای؟ به عنوان یک سیاستمدار برجسته نقش مهمی را ایفا می‌کند و امروز وی از نزدیک با برخی مسائل در ایران آشنا شد، هرچند سفر آقای ؟ به ایران کوتاه است اما تلاش می‌کنیم در همین سفر کوتاه، مذاکرات متعددی داشته باشد و امیدواریم این سفر دستاوردهای مناسبی را برای ایران و اروپا به دنبال داشته باشد.
لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره حمایت ایران از بشار اسد در سوریه، تاکید کرد: مسئله سوریه بحث فرد نیست بلکه یک طراحی باید برای ایجاد منطقه عاری از تحرک‌های جنایتکارانه تروریست‌ها انجام داد.
وی گفت: تقلیل مسائل بحرانی منطقه به یک فرد (بشار اسد) اشتباه استراتژیک است، مسئله سوریه شروعی برای به هم ریختن منطقه است، لذا اگر نگاه دقیقی به منطقه داشته باشیم متوجه می‌شویم که ترورییست‌ها مرتبا رشد می‌کنند که برای همه از جمله مردم عراق، افغانستان، یمن و سایر کشورها مشکلاتی را به وجود می‌آورد.
«ما اگر اصرار داریم نظم در سوریه پایدار باشد با این جریان مخرب مبارزه کنیم هزاران نفر از اروپا و ایالات متحده آمریکا تاکنون به داعش پیوسته‌اند که معضلی برای کل جهان است، جمهوری اسلامی ایران که برای سوریه و چه برای یمن، یک ساختار اصلاحی دموکراتیک قائل است.»
رئیس مجلس خاطرنشان کرد: باید مبارزه با تروریست‌‌ها در کشورهای منطقه جدی گرفته شود و اصلاحات ساختاری براساس رای مردم انجام شود نه اینکه چند نفر در چند کشور بنشینند و برای سوریه و یا یمن تصمیم بگیرند، کشورهای دیگر فقط می‌توانند تسهیل کننده امور در سوریه باشند و کمک کنند نه اینکه جایگزین رای مردم در سوریه شوند.(فارس)

سایت خبری مقاومت نیوز

 

آخرین بروزرسانی (یکشنبه, 17 آبان 1394 ساعت 11:40)