مهمترين فلسفه حج همان دگرگونى اخلاقى است كه در انسانها به وجود مى آورد، تلاش در حفظ اخلاق اسلامي و استمرار بر تهذيب نفس و حفظ خودسازيِ حاصله از مسائلي است كه يك زن حج گزارده بايد به آن توجه داشته باشد.

مقاومت نیوز به گزارش شبستان

حج، این عبادت بزرگ و پر اثر،  فرصت یکسانی است که برای زنان و مردان فراهم شده تا یکسان و یک جا و یک زمان و یک صدا  به یکی از بارزترین نمودهای بندگی و پرستش خدا و کرنش در برابر او بپردازند.

توجه به اين حقيقت كه مراسم حج در هر قدم ياد آور خاطرات ابراهيم بت شكن  و اسماعيل ذبيح الله  و مادرش هاجر است  و مجاهدت ها و گذشت ها و ايثارگرى آنها را لحظه به لحظه در برابر چشمان انسان مجسم مي كند، و  در هر گوشه اى از مسجد الحرام و سرزمين مكه انسان، صداى آواى حماسه هاي پيامبر (صلى الله علیه و آله و سلم) و على (عليه السلام) و فاطمه زهرا س و ساير پيشوايان بزرگ را ميتواند  بشنود. اينها همه دست به دست هم مى دهند و زمينه يك انقلاب اخلاقى را در دل هاى آماده فراهم مى سازد، به گونه اى توصيف ناشدنى ورق زندگانى انسان را بر مى گرداند و صفحه نوينى در حيات او آغاز مى كند.

حج تولدى است كه آغازگر يك زندگى نوين انسانى مى باشد. در روايات اسلامى مى خوانيم: كسى كه حج را به طور كامل انجام دهد « يخرج من ذنوبه كهيئته يوم ولدته امه » از گناهان خود بيرون مى آيد همانند روزى كه از مادر متولد شده.

اما دريغا! از مرد و زني كه حج مي روند و مناسك بجا مي آورند، نه انقلابي در اخلاق فردي و اجتماعي شان و نه ترقي و صفايي در روح و ارتباط با خدا در آنان حاصل نمي شود. همانهايي كه به عزم  زيارت خانه خدا به جنب و جوش افتاده بودند و مقدمات سفر را بي كم و كاست فراهم مي ساختند، از وسايل خواب و خوراك و پوشاك و حتي تنقلات و وسايلي براي راحتي و سرگرمي و ساك هاي بزرگ و كوچك حتي براي سوغاتي كه گرفته خواهد شد. اما از نظر درك روح حج و شناخت هدف و مقصود از اين سفر الهي با چنان غفلتي ميروند و بر مي گردند كه اصلا حرفي از آن به ميان نمي آيد، بطوريكه در نقل خاطراتشان از هر دري سخن گفته مي شود، از نوع غذا، از معاشرت با رنگين پوستان، از هتل ها و ساختمان ها و ماشين هاي لوكس و...  بجز از عرفان و روح حج.

امام صادق ع در تأثير واقعي سفر حج اينگونه بيان مي فرمايند كه: هيچ سفري مانند سفر حج در گوشت و پوست  و موي انسان تأثير نمي گذارد و هيچ كس جز با سختي و مشقت به اين نخواهد رسيد. (كافي ج 4 ص 262)

حج مشتمل بر اعمالي است كه با تحمل مرارت و سختي هايش هريك به خودي خود صلاحيت تصفيه نفس را داراست و رفته رفته باعث صفا و جلاي قلب و روح مي شود.

اما اين نور و صفاي قلبي هميشگي و ماندگار نخواهد بود. امام صادق ع مي فرمايد: حاجي تازماني كه به گناه آلوده نشده، نور حج را پيوسته  همراه خواهد داشت. (كافي ج4 ص 255)

در روايتي ديگر از امام سجاد ع است كه مي فرمايند: در سلام كردن و مصافحه كردن با حاجي شتاب كنيد قبل از اينكه گناهان به آنها آميخته شود.

بطور قطع عمده محروميت ما از برخورداري از آثار فوق العاده اين سفر روحاني عظيم، معلول اكتفا به صورت ظاهري اعمال و عبادات آن است.

امام باقر ع مي فرمايند: كسي كه به حج ميرود و اين راه را طي ميكند، اگر سه خصلت در وي نباشد مورد عنايت قرار نمي گيرد: 1- تقوا كه اورا از گناه باز دارد  2- صبر و بردباري در مقابل خشم و عصبانيت  3- خوش رفتاري با همراهان

زن مسلمان،  متعهد و با ایمان که پا در سرزمين وحي گذاشته و در عرفات، به عرفان و معرفت به ذات خدا و خويشتن خويش و در مشعر به شعور رسيده و در مني از خود گذشته باشد و با انجام مناسك حج از فيض حقیقي و صهباي حج بهرمند شده باشد، به خوبی دریافته است كه حفظ و نگهداري اين عرفان، در طول زندگي شخصي و اجتماعي اش، ره توشه آخرت او خواهد بود و راه سعادتمندي جامعه است.

اما درياي مواج زندگي، موجهاي سهمگين غفلت دارد و دنيا حاجي دست خالي را در زير امواج غفلت فرو ميبرد و عهد و پيماني را كه با خداي خود بسته از ياد ميبرد. از اين روست كه بايد حاجي به نفسش تقوا و دوري از گناه را عادت دهد و حفظ كند.

اگر براي زيبايي اندام و براي موفقيت در ميادين ورزشي، تمرين هاي دقيق و حساب شده و پياپي لازم است، براي ادامه طراوت و زيبايي روح و تقويت معنويت هم تمرين و ممارست لازم است. براي اين كار حاجي كه سختي راه متحمل شده و مناسك بجا آورده و پيمان الهي بسته بايد بداند كه در حفظ دستاوردهاي آن ناتوانترين مردم در كلام امام علي ع به كسي گفته ميشود كه «از اصلاح خويشتن عاجز باشد» و به نقل از آن امام همام «بايد ايمان داشته باشد كه هوشياري و بيداري در مقابل غفلت و تمرين در حفظ و مراعات تقوا باعث ميشود از جانب خداوند برايش نگهباناني قرار داده شود تا او را از وسوسه شياطين محافظت نمايند»

هرآنكه جانب اهل خدا (وفا) نگه دارد                   خدايش در همه حال از بلا نگه دارد

دلا معاش چنان كن كه گر بلغزد پاي                  فرشته ات به دو دست دعا نگه دارد

گرت هواست كه معشوق نگسلد پيمان              نگه دار سر رشته تا نگه داردت


حفظ و حراست از دستاوردها و منافع معنوي حج در طول زندگي بسيار سخت است اما اگر خلوص نيت در اين اعمال عجين شود به فرموده حضرت فاطمه زهرا س « هركس عبادت خالص خود را به سوي خداوند بالا فرستد و پيش كش آستان او كند، خداوند هم بهترين مصلحت خود را بر او فرو ميفرستد.» ميشود اميدوار بود و راه به سعادت پيمود.

رعايت هاي اجتماعي و فضيلت هاي معنوي كه همواره در طول اين سفر روحاني براي حج گزار تكرار شده مي تواند در طول زندگي خود حفظ ، تثبيت و بكار گيري نمايد. مراعات اموري همچون:

- حفظ اخلاق اسلامي و استمرار بر تهذيب نفس
مهمترين فلسفه حج همان دگرگونى اخلاقى است كه در انسانها به وجود مى آورد، تلاش در حفظ اخلاق اسلامي و استمرار بر تهذيب نفس و حفظ خودسازيِ حاصله از مسائلي است كه يك زن حج گزارده بايد به آن توجه داشته باشد.

- معاشرت نيكو، رعايت امانت، راستي در گفتار و رعايت حقوق ديگران ازجمله همسايگان

- رفتار شايسته در برخوردها و كنترل زبان

- رفتار از روي عفو و گذشت


- ارتباط صميمي و عميق و گسترده با كساني كه سود دهي ديني دارند و پرهيز از گناه و مجالس شبهه و بيهوده و اجتناب از مواجهه و چشم پوشي از صحنه هاي آلوده به گناه

- اهتمام بيش از پيش و ايفاي نقش زن حج گزارده در انتقال فضايل معنوي حاصله حج به خانواده و در تربيت اسلامي فرزندان  به عنوان عنصر اصلي خانواده

- دين داري و حفظ آن/ پايداري در دين،  وظيفه‌اي است كه شريعت اسلام از مؤمنان خواسته است. با جرعه نوشي از فيض حقيقي حج و كسب بينش و معرفت الهي در طي مناسك حج مي‌توان در پرتو آن در برابر تحريف‌ها و شبهه‌ها و ترديدها، خود را حفظ نمود و با هيچ يك از عوامل منحرف كننده ، خلوص در دين و دين داري را از دست نداد.

- حفظ پايبندي به حجاب، نمادی لاينفك از زنان حج گزارده/ زن حج گزارده با سپري كردن ايامي در سرزمين وحي و كسب فيض حضور در پيشگاه نبي مكرم اسلام ص و ام الائمه حضرت فاطمه زهرا س با بستن پيمان قلبي سعيش برآن خواهد بود كه با پیروی از آن بانوي مكرمه که خود تجسم عینی عفت و حجاب بود، به خودباوری و تعهد رسیده، و با انتخاب پوششي آراسته و معنوی علاوه بر باطنی مطهر و روحانی، بسان سربازی وفادار و متعهد انتظار شرکت در انقلاب عظیم مهدوی را می نماید.

تحفه قدسي:

در پايان مخاطبين عزيز را به برآوده شدن آرزوي تشرف به حج  بشارت مي دهم با يك دستور مجرب از نبي مكرم اسلام (ص)

پيامبر اكرم ص ميفرمايند: هركه مشتاق سفر حج است، لباس نو بپوشد و ظرف آبي را بگيرد و 35 مرتبه سوره مباركه (انا انزلناه) را بر آن بخواند و از آن آب مقداري بنوشد و مابقي آنرا به بدن خود بپاشد و سپس 4 ركعت نماز بگذارد. همانا خداوند حج و عمره روزي او ميگرداند.   (مستدرك الوسيله ج 8 ص 60)