:در آستانه برگزاری مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ در ژنو، اخبار گوناگون و متنوعی درباره محتوای پیشنهادهای هر یک از دو طرف‌ ارائه می‌شود؛ اما در آخرین خبر، برخی منابع آگاه گزارش داده‌اند که آمریکا مجموعه‌ای از پیشنهاد‌های جدید را به ایران داده‌ که دربردارنده امتیازات مهمی برای ایران خواهد بود


در آستانه برگزاری مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ در ژنو، اخبار گوناگون و متنوعی درباره محتوای پیشنهادهای هر یک از دو طرف‌ ارائه می‌شود؛ اما در آخرین خبر، برخی منابع آگاه گزارش داده‌اند که آمریکا مجموعه‌ای از پیشنهاد‌های جدید را به ایران داده‌ که دربردارنده امتیازات مهمی برای ایران خواهد بود.
در شرایطی که طرفین مذاکرات هسته ای روز سه شنبه ژنو اظهار می دارند که هنوز هیچ پیشنهاد رسمی میان دو طرف منتقل نشده، اما برخی منابع آگاه از ارائه پیشنهاداتی از سوی آمریکا به ایران خبر می دهند که تفاوت های مهمی با پیشنهادات سابق دارد.

به گفته این منابع، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، موافقت اصولی خود را با ادامه یافتن برنامه هسته ای ایران – از جمله ادامه غنی سازی اورانیوم در سطح 20 درصد – اعلام کرده است. بر این اساس، در حال حاضر آنچه دو طرف درباره آن دچار اختلاف نظر هستند، حجم اورانیوم غنی شده و نوع سانتریفیوژهای به کار رفته در تأسیسات هسته ای ایران است.
افزون بر این، اوباما مایل است تأکید ایران بر این موضوع که برنامه هسته ای کشور صرفاً دارای مقاصد صلح آمیز است و ایران هرگز در پی دستیابی به بمب هسته ای بر نخواهد آمد را بپذیرد. محور اصلی این رویکرد، پذیرش فتوای مقام معظم رهبری در ممنوعیت سلاح هسته ای از سوی اوباما خواهد بود.

مقاومت نیوز به گزارش سیرنیوز
به این ترتیب، مهمترین مسئله ای که در حال حاضر باید درباره آن توافق شده، ادامه فعالیت سانتریفیوژهای پیشرفته IR-2 ایران و در واقع تعداد این سانتریفیوژها برای ایران است. حجم اورانیوم غنی شده ای که ایران می تواند ذخیره کند، موضوع دیگری است که باید درباره آن توافق صورت گیرد.