رژیم بعث عراق در دوران هشت ساله جنگ تحمیلی با حمایت برخی از کشورهای غربی اقدامات غیرانسانی فراوانی انجام داد که بمباران شیمیایی برخی مناطق در کرمانشاه از این دست بود.

استفاده از سلاح‌های شیمیایی برگ آخر مدعیان حقوق بشر

 

 

رژیم بعثی عراق در دوران هشت ساله جنگ تحمیلی با حمایت برخی از کشورهای غربی با تمام توان علیه ایران اسلامی اقدامات غیرانسانی فراوانی انجام داد که بمباران شیمیایی مناطق مسکونی و نقاط غیرنظامی از جمله اقدامات دشمن متجاوز بود.

چندین منطقه در استان کرمانشاه توسط دشمن بعثی بمباران شیمیایی شد و هزاران نفر بر اثر آن به شهادت رسیدند و یا مجروح شدند.

آثار زیان‌بار حملات شیمیایی تا پایان عمر در جسم و روح مجروحان شیمیایی مشاهده می‌شود و هنوز افراد بسیاری به این دلیل با مشکلات جسمی فراوان دست و پنجه نرم می‌کنند.

استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط دشمنان انسانیت فقط در جبهه‌های جنگ و خط مقدم جبهه اتفاق نیفتاد، بلکه مردم غیرنظامی در نقاط مسکونی نیز مورد هدف این حملات قرار گرفتند.

صدای خس‌خس سینه جانبازان شیمیایی بغض را در گلوی انسان حبس می‌کند و فکر کردن به اینکه این جانبازان چگونه با این مشکلات سر می‌کنند، سخت است.

آری حتی فکر کردنش هم سخت است و این عزیزان با جسم و روانشان با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند و خانواده‌هایشان سخت نگران حال این جانبازان هستند که البته روزبه‌روز وخیم‌تر می‌شود.

استان کرمانشاه در دوران دفاع مقدس بارها مورد حملات شیمیایی قرار گرفت و نقاطی همچون زرده، نسار دیره، نودشه و سرمیل از جمله نقاط مسکونی هستند که بمباران شیمیایی شدند.

هنوز هم آثار این حملات شیمیایی در این مناطق دیده می‌شود و هنوز هم بسیاری از ساکنان این نقاط آلوده به عوارض شیمیایی هستند و به ‌سختی نفس می‌کشند.

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلان‌غرب در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در کرمانشاه اظهار داشت: شهرستان‌های مرزی استان کرمانشاه به‌دلیل حملات شیمیایی در دوران جنگ تحمیلی خسارت‌های فراوانی دیدند.

فتح‌الله حسینی با بیان اینکه مردم این مناطق آسیب‌های زیادی متحمل شدند، ادامه داد: مظلومیت مردم استان کرمانشاه در دوران دفاع مقدس باید برای جهانیان آشکار شود.

حسینی تاکید کرد: در همین راستا از برخی چهره‌های بین‌المللی، از جمله دبیرکل وقت سازمان ملل در دوران دفاع مقدس دعوت شده تا از این مناطق دیدن کنند.

به گفته نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلان‌غرب در مجلس، نمایشگاهی از آثار بمباران‌های شیمیایی و جنایت‌های صدام در منطقه برپا خواهد شد و راه‌اندازی مرکز تحقیقاتی بررسی وضعیت مصدومان شیمیایی در منطقه در دستور کار قرار دارد.

نماینده پیشین مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در کرمانشاه اظهار داشت: با وجود شرایط ناگوار جنگ بر کشور ایران، رزمندگان با فتوحات بسیار و عملیات‌ گسترده و موفقیت‌آمیز ارتش بعث عراق را ناامید کرده بودند.

محمد کرمی‌راد خاطرنشان کرد: این امر موجب شده بود که دشمن رویکرد خود را به‌سمت اقدامات ضدبشری تغییر بدهد و استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط رژیم بعث عراق موجب از بین رفتن هزاران انسان بی‌گناه در مناطق سردشت، بانه، حلبچه و... شد.

کرمی‌راد اظهار داشت: ایران اسلامی با برافراشتن پرچم دفاع از مردم مظلوم، مدعی محکوم کردن جنایات صدام شد و بررسی‌های انجام شده توسط سازمان ملل نیز این جنایت‌ها را محکوم کرد.

سایت خبری مقاومت نیوز

آخرین بروزرسانی (چهارشنبه, 12 شهریور 1393 ساعت 11:13)