غواصان زنجانی در طول 8 سال دفاع مقدس در بسیاری از عملیات‌های آب و خاکی خط شکن بودند که به همین دلیل شهر زنجان به نام آنها به شهر غوصان دریادل و خط شکنان دلاور مشهور شده است.
وقتی که رژیم بعثی عراق به سرکردگی صدام و با پشتیبانی همه قدرت‌های شرق و غرب ناجوانمردانه به کشورمان حمله و اقشار مختلف دست از همه مشاغل و حرفه‌های خود برداشتند و برای دفاع از کشور راهی جبهه‌های حق علیه باطل شدند.

مقاومت نیوز به گزارش سیرنیوز
مردم ایران با هر قومیتی به جبهه‌ها اعزام شدند تا اجازه دهند دشمن به پیشروی خود ادامه دهد که در این راه بسیاری از هم وطنانمان جان خود را از دست داده و به فیض شهادت رسیدند.

ملت ایران با غیرت و رشادتی کم نظیر اجازه ندادند دشمن که تلاش می‌کرد در چند روز تهران را به تصرف دربیاورد به خواسته خود برسد و علاوه بر آن 8 سال در پشت مرزهای  کشورمان زمین گیر و حتی برخی شهرهای خود را نیز از دست داد.

اما در میان مردم استان زنجان نیز با رشادتی کم نظیر در کنار سایر مردم ایران وارد عرصه‌های نبرد با دشمن شدند و در این راه بیش از 3 هزار شهید را تقدیم نظام و انقلاب کردند.

اما در این میان مردم زنجان به شهر غواصان دریادل و خط شکنان دلاور مشهور است، چرا که در بسیاری از عملیات‌ها رزمندگان زنجانی خط شکن بودند.

جوانان زنجانی که به شجاعت در جبهه‌ها مشهور بودند در بسیاری از عملیات‌ها به عنوان خط شکن خط دشمن را می‌شکستند تا نیروهای ایرانی بتوانند به عملیات خود ادامه دهند.

اما استان زنجان به شهر غواصان دریادل نیز مشهور است چرا بسیاری از جوانان آن به عنوان غواص در بسیاری از عملیات‌های آبی و خاکی حضور داشتند.

غواصان در جنگ نقش مهمی بر عهده داشتند چرا که پیروزی و موفقیت یک عملیات به رشادت و خط شکنی آنها بستگی داشت و اگر غواصان موفق نمی‌شدند قطعا عملیات نمی‌توانست به اهداف خود برسد.

غواصان در جنگ مظلومانه به شهادت می‌رسیدند و پیکر پاک بسیاری از آنها هرگز پیدا نمی‌شد.

شما وقتی حتی با یک کارد میوه خوری دستتان را می‌برید صدای آه و ناله شما ساعت‌ها به گوش می‌رسد و یا وقتی خار کوچکی به نقطه‌ای از بدن شما وارد می‌شود، ساعت‌ها ناله می‌کنید، اما فقط تصور کنید که یک غواص وقتی در داخل آب است تیر می‌خورد مجبور بود دم بر نیاورد چرا که با کوچکترین فریاد و یا ناله وی دشمن متوجه می‌شد و عملیات لو می‌رفت.

علاوه بر این رزمنده‌ای اگر در روی زمین باشید وقتی تیر می‌خورد، می‌تواند کناری بخوابد، اما تصور کنید غواصانی را که در داخل آب تیر می‌خوردند، آن هر رودخانه‌ای مثل کارون با آن وضعیت متلاطم، شنیده ام جریان اروند، جریان صاف و آرام است اما در عمق آن غوغایی به پاست و خروش و طغیان واقعی رودخانه زیر آب است. به طوری که اگر لنگر کشتی که در اروند لنگر می‌اندازد ضعیف باشد جریان رود، کشتی یا یدک کش را از لنگر جدا می کند و با خود می‌برد، چه برسد به پیکر زخمی شهدای غواص.

شهیدان رضا چمنی، ابوالفضل خدامرادی، سعید حسنی تنها، محمود سهرابی، ابراهیم اصغری، یوسف قربانی و بسیاری دیگر از شهدای غواص زنجانی در همین عملیات‌ها به شهادت رسیدند.

 

یادشان گرامی و راهشان پر رهرو.